Drug Mile

Dijelimo iskustva i radost vrtlarenja
Avatar
Luna
Postovi: 4210
Pridružen/a: 11 ruj 2007, 15:41
Kontakt:

Post Postao/la Luna »

Mile, da li si ikako obrađivao zemlju prije stavljanja malča i kojom brzinom se sloj malča stanjuje, ragrađuje? Da li je taj 'ispodmalčni' dio ( :D ) onaj na kojem ćeš ujedno i saditi povrtne kulture?
Razmišljam od ove godine staviti vrt pod trajnu stelju. To bi mi uštedilo barem 1/2 vremena (ako ne i više) koje inače provodim u vrtu.
Pokušavam procijeniti koliko bi mi trebalo materijala za stelju na razini jedne (vrtlarske) sezone. :)
Avatar
Drug Mile
Postovi: 357
Pridružen/a: 02 lip 2011, 08:40
Lokacija: Gorski kotar - RIjeka

Post Postao/la Drug Mile »

Ta zemlja nije nikad prekopana, samo se godinama kosilo radi sijena za stoku. Prije stavljanja sijena trava je bila visine 15-20 cm. Samo sam ju poklopio sa sijenom koje sam pokosio na većoj livadi. Livada površine oko 3000 m2 mi je bila dovoljna za oko 400 m2 budućeg vrta. Da je godina bila vlažnija i da sam mogao pokositi 2 puta, pokrio bih nešto veću površinu.

Stelja je na početku bila debela do pola metra, onako rahlo nabacano. Sleglo se na nekih 15-20 cm, a ne mogu procjeniti kojom brzinom se razgrađuje jer je trebalo prvo izmjeriti kad se slegla, pa onda nakon par mjeseci.

Da, to je taj dio koji ću koristiti za povrtnjak. Ispočetka nisam namjeravao, nego sam htio samo ugušiti korov jer su tu mlade voćke i grmovi. Jedan dio sam otkrio kad sam kopao vrtno jezerce, i vidio da je zemlja savršena za sadnju bilo čega. Rahla, crna, vlažna, a stelja u svim stupnjevima raspada. Očekujem da će preko zime, onako pokriveno snijegom, to vrlo brzo biti razgrađeno.

Zapravo sam u strahu da će mi na proljeće ponovno početi rasti korov, počeo sakupljati lišće u šumi i pokrivati, ali me omelo loše vrijeme i kasnije snijeg. Tako sam konačno došao do zaključka da zemlja jednostavno moli da se tu nešto posadi. Šteta je propustiti priliku.
Avatar
Luna
Postovi: 4210
Pridružen/a: 11 ruj 2007, 15:41
Kontakt:

Post Postao/la Luna »

Šteta da se ne posadi, da :)
Ajd javljaj kako ti ide sa steljom, jesi li je morao nadopunjavati i sl.....Ja planiram staviti malč na cijeli vrt kroz mjesec dana (ili dva, ovisno o temp) pa bih direktno tako sijala, jer neću imati vremena čekati da se stelja raspadne do humusa.
Po literaturi (i info s neta) sam računala da treba cca 1,5 kg malča na 1 m2 površine. Za debljinu stelje cca 20 cm prije slijeganja.
Avatar
Drug Mile
Postovi: 357
Pridružen/a: 02 lip 2011, 08:40
Lokacija: Gorski kotar - RIjeka

Post Postao/la Drug Mile »

Počinjem (koliko vrijeme dopusti) raditi na privlačenju života u svoj vrt. Nije da nedostaje, usred šume sam, nitko od susjeda ne uzgaja ništa na veliko, nitko ne prska otrovima, itd. ali mislim da se ipak može napraviti nekoliko sitnica koje bi bile od interesa i za biljni/životinjski svijet, i za mene. Recimo vidim da su skoro svaki stup ograde i voćkice koje sam posadio lagano pokakane od ptica. Očito su ove "postaje" dobro došle pticama u patroliranju livadom.

Jučer sam napravio "hotel za pčele", koji ću objesiti na jedno staro stablo, nadam se da će pomoći u oprašivanju.

slika

Nastavljam ovo proljeće raditi na jezercu, a još ću po livadi na više mjesta ukopati recimo staru kadu i sl. posude, jer mi se trenutno čini da jedino vodene površine jako nedostaju u mom kraju. Super su za insekte, vodozemce, pojilište za ptice...
Avatar
Ogi
Site Admin
Postovi: 13101
Pridružen/a: 11 ruj 2007, 11:50
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Post Postao/la Ogi »

Upravo prolazi cvat mojih trešnja u Zagrebu, pčela je bilo jako malo, svaki dan sam pratio i ni jednom nisam vidio više od 5 pčela
Sjećam se da je prije bio cijeli roj na njima koji bi zujao kao helikopter

Ovo je odlična ideja :palac:
Avatar
Drug Mile
Postovi: 357
Pridružen/a: 02 lip 2011, 08:40
Lokacija: Gorski kotar - RIjeka

Post Postao/la Drug Mile »

Otkrio buduću gredicu. Mjestimično je sijena bilo jedva za malo pograbljati, drugdje ga je još bilo dosta. Očito je ona mjera od oko pola metra rahlog sijena bila baš taman, gdje je bilo manje, prebrzo je strunulo i korov je provirivao. Sve skupa, nije bilo puno korova, praktički gola rahla zemlja.
slika

Iskopao jarak uz gredicu, kao stazu za hodanje. Tako sam dobio sredinu gredice u visini koljena, lakše se saginjati. Postavio sam staze da stoje horizontalno (prate konture inače nagnutog terena) u nadi da će zadržavati kišnicu koja bi inače tekla nizbrdo.
slika

Izvadio paketiće sjemena koje sam pripremio zimus. U svakom je mix kojim sam planirao pokriti 50-ak kvadrata.
slika

U kanti, to izgleda ovako:
slika

Kako je nemoguća misija ovo sjeme ravnomjerno razvući na 50 m2, dodao sam par šaka perlita i dobro izmješao.
slika

Super je bilo ovu mješavinu raširiti po gredici. Još dodao bob, slanutak i luk.
slika

Pokrio gredicu, i tako jednu po jednu... do sad 4. Imam još jedan dan posla.
slika
Avatar
Drug Mile
Postovi: 357
Pridružen/a: 02 lip 2011, 08:40
Lokacija: Gorski kotar - RIjeka

Post Postao/la Drug Mile »

Ovo je višnja za kojom su očito srne lude. Prošle su joj godine dva puta pojele krošnju, i cijelo ljeto je bila bez ijednog lista, nisam je htio iskopati samo radi neke lude nade da je ipak živa. Nisam ju ni zaštitio od zeca, dok sam sve ostalo zamotao prije zime. I gle, kako se bori za život :)
slika

Ovo je jedna od jabuka koje sam sadio jesenas. Kako sada izgleda, primile su se sve do jedne. I jabuke, i kruške, breskva, marelice, šljiva, sve! :skace:
slika

Oskoruša. Prve su potjerale lišće, vidi kakvu krošnjicu imaju dok ostale voćke tek pupaju.
slika

Jedan od eksperimenata. Na slici su dafina (lijevo) i kesten (desno). Ono iza njih je samo štap :) Posađeni u istu rupu, dafina bi trebala pružati zaštitu kestenu dok je mali. I jedan i drugi su tek napupali. A vidi se i s kakvim kamenjem imam posla kad sadim voćke, ovdje lopata ne služi ničemu, samo kramp i kasnije ručno prčkanje po krhotinama kamena.
slika

Maline i kupine koje će nadam se napraviti zelenu ogradu...
slika

Aronija. Baš mi se sviđa grmić, nadam se da će plodovi biti jestivi.
slika

Ribizl.
slika

Ovako ograđujem teren gdje graniči sa šumom. Kako ima puno ovih grmova, raskrčim sve što je duboko u mom prostoru, a oni koji se nađu na međi, zasiječem svaku granu i prelomim je do tla. Tako ostaje živa, rana zaraste i meni ostaje trajna ograda.
slika

A ovdje se smjestio hotel za pčele, u krošnju stare kruške. Nadam se da će pronaći stanare.
slika
Avatar
Ogi
Site Admin
Postovi: 13101
Pridružen/a: 11 ruj 2007, 11:50
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Post Postao/la Ogi »

Drago mi je za voćke, čuvaj ih :palac:

Kaj ti je to perlit?
Avatar
Drug Mile
Postovi: 357
Pridružen/a: 02 lip 2011, 08:40
Lokacija: Gorski kotar - RIjeka

Post Postao/la Drug Mile »

ogi je napisao/la: Kaj ti je to perlit?
Neki prirodni materijal vulkanskog podrijetla, ima ga u sjemenarnama. Mislim da se miješa sa zemljom da bude rahlija i da bolje zadržava vodu, tako nešto. Meni je došlo super kao marker na crnoj zemlji.
Avatar
Luna
Postovi: 4210
Pridružen/a: 11 ruj 2007, 15:41
Kontakt:

Post Postao/la Luna »

Mile, pa kod tebe je prekrasno! :)

To si zastirao gredicu steljom odmah nakon sjetve?

Sviđa mi se ograda, volim nepravilne oblike :)
Avatar
Drug Mile
Postovi: 357
Pridružen/a: 02 lip 2011, 08:40
Lokacija: Gorski kotar - RIjeka

Post Postao/la Drug Mile »

Luna je napisao/la: To si zastirao gredicu steljom odmah nakon sjetve?

Sviđa mi se ograda, volim nepravilne oblike :)
Hvala, kod mene je sve nekako nepravilnog oblika :P

Zastirao sam odmah nakon sjetve. Drugačije ne mogu, taj vrt mi je daleko od kuće a poslovni plan nepredvidiv. Tako se može dogoditi da 2-3 tjedna ne odem u vrt. Bolje da je pokriveno. Ako nešto ne nikne kroz stelju, druge godine neću ni sijati. Jedino je stelja negdje deblja, negdje tanja, neplanirano, jednostavno je tako bilo materijala, pa možda saznam koja debljina najviše odgovara za malčiranje. Ma sve je to učenje, i uživam u tome :palac:
Avatar
Luna
Postovi: 4210
Pridružen/a: 11 ruj 2007, 15:41
Kontakt:

Post Postao/la Luna »

Drug Mile je napisao/la:Tako se može dogoditi da 2-3 tjedna ne odem u vrt. Bolje da je pokriveno.
Ja sam radila sjetvu prije skoro 1,5 mj i još nisam stavila stelju oko niknulog. Krenuti ću tek ovih dana, oko biljaka koje su 'stasale' :D
Avatar
SilveK
Postovi: 353
Pridružen/a: 04 ožu 2010, 22:46
Lokacija: Čakovec
Kontakt:

Post Postao/la SilveK »

Super napreduješ :) Ideja za odradu mi je fenomenalna :palac:
Avatar
Drug Mile
Postovi: 357
Pridružen/a: 02 lip 2011, 08:40
Lokacija: Gorski kotar - RIjeka

Post Postao/la Drug Mile »

Kupusnjače pod onim malčem proklijale, 10 dana od sjetve ;) Pogledati ću jedan dan malo bolje, da vidim kako ostalo stoji. Zapravo većinu sjemenja neću više ni naći...
Avatar
Drug Mile
Postovi: 357
Pridružen/a: 02 lip 2011, 08:40
Lokacija: Gorski kotar - RIjeka

Post Postao/la Drug Mile »

Kod mene svašta nešto niče po vrtu. Ima i korova, ima i onoga što očito nije ali ja ne prepoznajem dosta toga. Izgleda da baš stvari koje poznajem, tipa salate ili mrkve, nije niknulo. I poljski miševi mi izgleda dolaze na objed redovito. Malč je posvuda izbušen, a vidim da su ispljuvali vani ono što im se nije svidjelo. Recimo bob sam kupio u sjemenarni, pa je umočen u nešto crveno. E pa miševi izgleda našli svaki, ogulili ga, pojeli ono unutra a koricu izbacili na površinu. Tako na dosta mjesta nalazim crvenu ljuskicu od boba.

Za sada luk najbolje raste. I najbrojniji je, i prvi je potjerao kroz malč. Pola sam zasadio tako da sam samo pobacao lukovice na zemlju i vilama nabacio sijeno preko njih. Dio sam stvarno sadio, ubadao lukovice u zemlju, tek toliko da ih pokrije, i onda porio malčem. Sad se ne vidi razlika, svugdje jednako raste. Očito nema ništa protiv da se samo pobaca po zemlji. Vidit ću kad bude berba, je li stvarno tako.

Ovo dolje bi valjda bio slanutak, i nekakva kupusnjača? I jedan mali luk, i malo korova. Ma ova divlja sjetva me tako veseli, kad ne znaš gdje će što niknuti :smijeh2: slika
Odgovori