Zemljani Zemljani
Košnica puna ljubavi

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

U susret blagdanima
1, 2  Sljedeća

Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Ekologija
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
aspalatus

PostPostano: 28.11.2007. sri. 22:03    Naslov: U susret blagdanima Citiraj i odgovori

Citat:
Staroevropski i bliskoistočni druidi, magovi, vješci, svećenici..., slavili su 25. XII. najkraći dan u godini, dan Suncostaje (Solsticija), koji danas, zbog kalendarskih promjena, pada na 21. XII. Činili su to obožavanjem nekog od božanstava – Nimroda, Tamuza, Ozirisa, Jupitera, Jula, Vodena, Baala, Horusa, Mitre (također rođenog od djevice), pri čemu su mnogi kitili stanove i javna zdanja granama zimzelenog, ili nekog drugog drveća, ili su ukrašavali baš sama stabla. Rimljani su taj dan zvali Saturnalia, pošto Sunce tada ulazi u sazviježđe Jarca, kojim vlada Saturn. Sve u svemu, radi se o obožavanju tzv. solarnih božanstava, a u Rimu je to bilo Nepobjedivo Sunce, odnosno – Sol Invictus. Pošto je ovaj kultni dan postojao diljem staroga svijeta, kršćanski misionari su ga, u cilju što uspješnijeg širenja nove vjere, jednostavno prihvatili i samo mu dali novi naziv i novo objašnjenje - usprkos tome što je to jednako svemu onome što je u Bibliji označeno kao štovanje poganskih bogova, običaja, i idola pod čije se podnožje u pravilu ostavljaju darovi, žrtve itd. U vrijeme rimskog cara Konstantina, doslovno su preko noći, skinute table s natpisom Sol Invictus sa svih gradskih spomenika - idola u vidu mladog, ljepuškastog momka, i zamijenjeni natpisom – Jesus.

Počeci kićenja božićnog drvca na današnji način vezuju se za oblast Strassbourga, odnosno, tadašnju Njemačku i okolne zemlje, negde oko 1600. godine. Najprije su korišteni samo crveni ukrasi, da bi vremenom drvo bilo kićeno šarenim slatkišima, voćem, svijećama, vatom itd. Kako su emigranti putovali na sve strane svijeta, tako su i raširili ovaj običaj.

Dakle, strogo gledano, božićno drvce nema nikakve veze sa Božićem (u smislu dana rođenja Isusa; a svakako ima veze sa danom "rođenja Sunca"), baš kao ni datum 25. XII, tj. dan nekadašnjeg Solsticija, koji sada pada na 21. XII. I pored toga kalendarskog pomaka početka zime, 25. XII je ostao kao Božićno-Solsticijski dan - ovo je crkvenim institucijama dobro došlo, jer sada postoji jasna distinkcija od tri dana između solsticija i „Božića“.

slucajno sam naletila na ovaj tekst trazeci nesto drugo ali eto i ovo je nekako vezanu za temu o kojoj zelim pricati a to su borovi Bor

muka mi je kad iza nove godine vidim na stotine bacenih stabalaca oko kontejnera, koji su posluzili par dana okiceni u necijem stanu. za samo par dana posjeku se hiljade i hiljade borica. Sad
dakle krasnog li obicaja, nataknemo mrtvo stablo ispod njega na stol postavimo mrtve zivotinje na pladnju i slavimo rodenje bozica...premorbidno kao da su ljudi otisli u offtopic...
mislim, mogu li ljudi nesto proslaviti a da ne pomore i biljni i zivotinjski svijet?
glavom o zid huh cijepa drva
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku
Luna

PostPostano: 28.11.2007. sri. 22:58    Naslov: Citiraj i odgovori

Meni je to isto koma. Oduvijek koristimo umjetni, mada mi je zapravo cijela ta priča oko "kičenja bora" bezveze.
Možda samo jednom, dvaput imali pravi. A čemu sve to? huh
Zato što tak ide "običaj"? Rolling Eyes
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku Posjeti Web stranice
vuycha

PostPostano: 28.11.2007. sri. 23:14    Naslov: Citiraj i odgovori

Zadnji put sam kitio bor kad sam imao 15 godina i to radi starog ''da mu bude ugođaj'' Very Happy . Nakon toga je iduću godinu kitio sam, pa odustao Very Happy
[Vrh]
miumiu

PostPostano: 28.11.2007. sri. 23:22    Naslov: Citiraj i odgovori

vuycha je napisao/la:
Zadnji put sam kitio bor kad sam imao 15 godina i to radi starog ''da mu bude ugođaj'' Very Happy . Nakon toga je iduću godinu kitio sam, pa odustao Very Happy

Ja ne kitim niš zadnjih godina od kad živim solo. Prošli božić i novu godinu sam slatko izignorirala kompletno. Moja mama je kitila obično samo neku granu, simbolično. Ili umjetni bor.
[Vrh]
Inanna

PostPostano: 28.11.2007. sri. 23:23    Naslov: Citiraj i odgovori

Meni je to klanje borova za Božič užas i to prežderavanje pod moraš. Čisti užas. Sjetit se 1 godišnje "božičnog duha" nahranit beskućnike, ispoklanjat ono kaj treba i ne treba, bit "veeeeeelki krščanin", meni to sve licemjerno.

Moj oltarić je ispred mene cijele godine, svaki dan se sjetim "boga", a ne jednom il dvaput godišnje" i nikog ne tlačim s tim. A ovo je čista tlaka pogotovo kad mi još doma vele "moraš im nekaj stavit pod bor, znaš kak buju te gledali ak ne staviš; trebaš nazvati čitavu familiju i čestitiati, ak nebuš buju ti zamerili".... Ma daaaaaaj.... aaaaaaaaaaaaaa pustite me s božičima i uskrsima na miruuuuuuuu familijo draga. Ništ ne trebam od vas tada, ak me se i inače uopće ne sjetite.

Pa onda ono, moraš ić na misu za Božič, svi budu gledali jel si došla, jel znaš da je župnik već pital di si bla bla bla.... mama draga, pusti me s misaaaaaamaaaa na miru.

Aaaaaaaaaaaaaaaaaaa
[Vrh]
Luna

PostPostano: 28.11.2007. sri. 23:26    Naslov: Citiraj i odgovori

miumiu je napisao/la:
od kad živim solo.

A gdje je cimer? Very Happy
[Vrh]
vuycha

PostPostano: 28.11.2007. sri. 23:29    Naslov: Citiraj i odgovori

miumiu je napisao/la:
vuycha je napisao/la:

Ja ne kitim niš zadnjih godina od kad živim solo. Prošli božić i novu godinu sam slatko izignorirala kompletno. Moja mama je kitila obično samo neku granu, simbolično. Ili umjetni bor.

Mi smo odvijek imali plastični. Poslije kad je stari digao ruke od ''ugođaja'' (a ionako nije bio vjernik), i bor i sve kuglice sam poklonio.

Ignoriram sve moguće praznike već skoro trideset godina, a ni rođendan ne slavim.
[Vrh]
miumiu

PostPostano: 28.11.2007. sri. 23:36    Naslov: Citiraj i odgovori

Luna je napisao/la:
miumiu je napisao/la:
od kad živim solo.

Imala sam i cimere i cimerice, al solo je najbolje.
[Vrh]
Luna

PostPostano: 28.11.2007. sri. 23:49    Naslov: Citiraj i odgovori

miumiu je napisao/la:
Luna je napisao/la:
miumiu je napisao/la:
od kad živim solo.

Imala sam i cimere i cimerice, al solo je najbolje.

Najbolje je s mamom smijeh2
[Vrh]
Medo

PostPostano: 29.11.2007. čet. 00:32    Naslov: Citiraj i odgovori

Kažu da je Isus rođen negdje početkom 3. mjeseca, a ne 25.12.
Vidio sam njegov horoskop s datum rođenja 1.3.-6. (6. godina prije "nulte" godine).

Još jedan pokazatelj apsurdnosti tobožnjeg kršćanstva. prigovara
[Vrh]
Anyko

PostPostano: 29.11.2007. čet. 01:06    Naslov: Citiraj i odgovori

meni je to isto uzas
jadna ta drva, toliko godina se bore i rastu, i onda dođe neki kreten i sruši ga da mi mogao svom derištu staviti dar pod njega.

i ja vec godinama koristim umjetni, a kitimo ga radi staraca, to posebno moju staru veseli....

mada moram priznati da mi je Zagreb prelijep noću sav okićen i svjetlucav... onda bi se samo vozala po njemu respekt
[Vrh]
filo

PostPostano: 29.11.2007. čet. 01:15    Naslov: Citiraj i odgovori

ma mama doma okiti malo umjetno drFce u dnevnoj sobi samo za sebe i tatu koji pokraj gleda televiziju dok ona pegla
niko drugi nit ne ulazi u tu sobu
al moram baaaki na ručak uugh a tamo rodbina i sve prigodno bljuv bljuv

a pala mi usput na pamet i košnja trave ljeti..
kaj o tome mislite
[Vrh]
aspalatus

PostPostano: 29.11.2007. čet. 04:03    Naslov: Citiraj i odgovori

filo je napisao/la:
ma mama doma okiti malo umjetno drFce u dnevnoj sobi samo za sebe i tatu koji pokraj gleda televiziju dok ona pegla
niko drugi nit ne ulazi u tu sobu
al moram baaaki na ručak uugh a tamo rodbina i sve prigodno bljuv bljuv

kaj o tome mislite

pa to je kosnja...trava se pomladi...mada se ja sjecam mog djetinstva kad je trava bila visoka vise od metra pa bi se kotrljali niz padinu eh...sad je tamo gola zemlja Sad
[Vrh]
vuycha

PostPostano: 29.11.2007. čet. 10:08    Naslov: Citiraj i odgovori

filo je napisao/la:
kaj o tome mislite

Bog, vrt i sveti Franjo

bog - ''francek, ti znaš sve o vrtovima i prirodi. što se to dešava dolje u ljetnikovcima? što je bilo s maslačcima, tratinčicama i svim tim stvarima koje sam davno pokrenuo? imao sam savršen plan za vrt bez održavanja. te biljke rastu na bilo kojoj vrsti tla, izdržavaju sušu i množe se potpuno zaboravljene. nektar iz cvijeća privlači leptire, pčele i jata ptica. nadao sam se vidjeti nepregledne vrtove boja, a sve što vidim su ti zeleni pravokutnici.''

sv. franjo - ''to su plemena koja su se tamo nastanila, gospodine. zovu se 'vikendaši'. počeli su nazivati tvoje cvijeće 'korovom' i poduzimaju velike zahvate da ga ubiju i zamijene travom.''

bog - ''trava? ali to je tako dosadno. nema kolorita. ne privlači leptire, ptice i pčele, samo ličinke i crve. ne odolijeva vrućinama. da li ti 'vikendaši' zaista žele da im sva ta trava tamo raste?''

sv. franjo - izgleda, gospodine. podvrgavaju se strašnim naporima da je uzgoje i održe je zelenom. počinju u proljeće gnojeći travu i ubijajući svaku drugu biljku koja nikne uz nju.''

bog - ''proljetne kiše i toplo vrijeme vjerojatno čine da trava raste vrlo brzo. to zasigurno 'vikendaše' čini sretnima.''

sv. franjo - ''čini se da ne, gospodine. čim malo poraste, oni je odrežu - ponekad i dva puta tjedno.''

bog - ''režu je? da li je onda baliraju kao sijeno?''

sv. franjo - ''ne baš, gospodine. većina je pograblja i potrpa u vreće.''

bog - ''u vreće, veliš? zašto? prodaju je na placu?''

sv. franjo - ne gospodine. upravo suprotno. plaćaju da se odveze i baci.''

bog - ''čekaj da raščistimo ovo. gnoje travu da bolje raste. kada naraste, režu je i plaćaju bacanje?

sv. franjo - ''da, gospodine.''

bog - ''ti 'vikendaši' vjerojatno odahnu kada u ljeto smanjimo kišu i pojačamo grijanje. to zasigurno uspori rast i poštedi ih mnogo posla.''

sv. franjo - ''ovo mi nećeš vjerovati, gospodine. kad trava prestane rasti tako brzo, izvuku crijeva i plaćaju vodu da bi je mogli i dalje kositi i plaćati da se baci.''

bog - ''koja besmislica. ali bar su sačuvali nešto drveća. to je bio potez genija, ako smijem sam za sebe to reći. drveće prolista u proljeće da osigura ljepotu i hlad u ljetu. u jesen lišće padne na zemlju i osigura prirodni pkrivač za zaštitu tla i korijenja. osim toga, kako trune, lišće stvara kompost koji poboljšava zemlju. to je prirodni krug života.''

sv. franjo - ''bolje sjedni, gospodine. 'vikendaši' su izmislili svoja pravila. čim lišće padne, oni ga pograbljaju na hrpe i plate odvoz.''

bog - ''ne!!? pa što rade da zaštite korijenje stabala i grmlja i da zadrže zemlju živom i prozračnom?''

sv. franjo - ''nakon što se riješe lišća, odu kupiti nešto čime će malčirati. dovuku to doma i rastresu po vrtu umjesto lišća.''

bog - ''pa otkud im toliki malč?''

sv. franjo - ''posijeku drveće i samelju ga. tako nastaje malč.''

bog - ''dosta. ne mogu to više slušati. kato, ti si zadužena za umjetnost. koji film imamo večeras?''

sv. katarina - '' 'glup i gluplji', gospodine. film govori o...''

bog - dobro, dobro, nemojmo opet o tome. upravo sam čuo cijelu priču od franje.''
[Vrh]
miumiu

PostPostano: 29.11.2007. čet. 11:47    Naslov: Citiraj i odgovori

Luna je napisao/la:
Najbolje je s mamom smijeh2

U mom osobnom slučaju s mamom je najgore. Confused
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Ekologija Vremenska zona: GMT + 02:00.
1, 2  Sljedeća
Stranica 1 / 2.

Forum(o)Bir:  
Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.