Zemljani Zemljani
Košnica puna ljubavi

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Rt Kamenjak
1, 2  Sljedeća

Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Ekologija
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
ogi
Site Admin

PostPostano: 14.9.2007. pet. 14:42    Naslov: Rt Kamenjak Citiraj i odgovori

Kada dodjete na jug Istre obavezno otidjite do rta Kamenjak (vozite od Pule do Premanture).
Meni je to prekrasno i jako bitno mjesto, skoro svake godine idem tamo na par dana.

Kamenjak je najjužniji dio Istre, poluotok je to dugačak oko 9 km, vrlo razvedene obale duge oko 30 km prepune uvala, uvalica, rtova i plaža. Isprepleten je mrežom prasnjavih neasfaltiranih puteva i staza koji vode i do najzabačenijih dijelova.

Prekriven je uglavnom niskim raslinjem i makijom uz nešto borove šume i oranica. Na krajnjem jugu nalazi se sami rt Kamenjak, a u blizini, na moru prema zapadu, je i svjetionik Porer koji se nalazi na istoimenoj hridi. Sagrađen je 1846. i visok je preko 30 m. i prekrasan je primjer kamene gradnje jadranskih svetionika još iz razdoblja vladavine Austro-Ugarske. U blizini Porera nalazi se i otočić Fenoliga (ponekad ga nazivaju i Tanjur) na kojem možete vidjeti otisak stope dinosaura, a sami je otok specifičnog oblika jer neodoljivo nalikuje na prevrnuti tanjur.
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku Posjeti Web stranice
ogi
Site Admin

PostPostano: 14.9.2007. pet. 14:47    Naslov: Citiraj i odgovori

Na Kamenjaku nema čvrstih objekata, osim par vojnih instalacija koje su tu uglavnom još od Austro-Ugarske.
Kamenjak je do prije dvadesetak godina bio uglavnom oaza domaćih kupaca i upućenijih stranih turista, a dio godine je bio zatvoren zbog vojnih vježbi.

Zbog efikasnije zaštite 1996. godine Kamenjak je proglašen zastićenim krajolikom te je brigu o njemu preuzela javna ustanova "Natura Histrica". Odonda se ulaz vozilima naplaćuje, te se s povećanom pažnjom vodi briga o odvozu i prikupljanju smeća, uređenosti i preglednosti puteva.

http://www.kamenjak.hr/
[Vrh]
Luna

PostPostano: 15.9.2007. sub. 16:12    Naslov: Citiraj i odgovori

Bila sam tamo ovo ljeto Smile

Ima prekrasnih ptica Smile Jako nisko lete i čine se jako pitomo.

Inače, jako se uzbudljivo voziti od ulaza u zaštičenu zonu, preko stotinu brdašca do svjetionika. Pravi cross road Very Happy

Nažalost, nisam se imala prilike okupati jer je bilo ružno vrijeme, iako sam imala veeeliku volju. Nadobudno sam došla do krajnje izbočine rt-a, skinula se u badić (po kiši i vjetru) i spustila se niz stijene do mora. A kad tamo... Shocked Naravno, valovi su bili oko 2-3 metra, snažni...pa sam ipak morala uključiti racionalnu stranu mozga Sad Probam ponovo sljedeće ljeto.

Definitivno vrijedi otići pogledati i doživjeti Wink
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 16.9.2007. ned. 18:26    Naslov: Citiraj i odgovori

[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 16.9.2007. ned. 18:29    Naslov: Citiraj i odgovori

[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 16.9.2007. ned. 18:33    Naslov: Citiraj i odgovori

[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 16.9.2007. ned. 18:37    Naslov: Citiraj i odgovori

[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 16.9.2007. ned. 18:39    Naslov: Citiraj i odgovori

[Vrh]
Luna

PostPostano: 18.9.2007. uto. 11:09    Naslov: Citiraj i odgovori

Ajme kak je lijepo čisto more na slikama, tak bi se sad bacila unutra... Confused Smile

Btw, ja sam bila kod onog Bar-a.
[Vrh]
Medo

PostPostano: 16.10.2007. uto. 02:38    Naslov: Citiraj i odgovori

Najjače je kad dođeš na krajnju južnu točku, iako je teško u metar točno locirati koja je to točka, sve okolo more sa 3 strane, baš nekako sablasno...

Doduše, takav je osjećaj po zimi i oblačnom vremenu, nisam nikada išao tamo ljeti zbog gužve, iako sam samo 15-ak km odande.
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku
Medo

PostPostano: 16.10.2007. uto. 02:45    Naslov: Re: Rt Kamenjak Citiraj i odgovori

ogi je napisao/la:

Kamenjak je najjužniji dio Istre, poluotok je to dugačak oko 9 km, vrlo razvedene obale duge oko 30 km prepune uvala, uvalica, rtova i plaža. Isprepleten je mrežom prasnjavih neasfaltiranih puteva i staza koji vode i do najzabačenijih dijelova.

Jedna nadopuna za one koji nisu bili, ti su putevi uglavnom vrlo loši, kameniti i puni rupa, nije pametno pokušavati po njima voziti brže od 20-30 na sat.

Od Premanture prema kraju rta ima za prijeći oko 4 km po njima, tako da je potrebno strpljenje, ali sve navedeno nimalo ne umanjuje doživljaj! palac
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku
Luna

PostPostano: 16.10.2007. uto. 09:09    Naslov: Re: Rt Kamenjak Citiraj i odgovori

Medo je napisao/la:

Jedna nadopuna za one koji nisu bili, ti su putevi uglavnom vrlo loši, kameniti i puni rupa, nije pametno pokušavati po njima voziti brže od 20-30 na sat.

Da, isprobala sam to Very Happy Ne možeš voziti brže...Čak sam bila "zalutala" na jednu stazicu/ put iz kojeg sam se jedva izvukla van koliko je kamenje bilo veliko. Nekim puteljcima autom uopće ni ne možeš. Preporučam ili džip ili noge Wink
I super mi je što na ulazu u "zaštičenu zonu" uz mapu/putokaz koja prikazuje gdje se što nalazi dobiješ i vreću za smeće Wink
[Vrh]
Janis Joplin
Gost

PostPostano: 18.10.2007. čet. 20:40    Naslov: Citiraj i odgovori

miris soli u nosnicama Wink
[Vrh]
Luna

PostPostano: 18.10.2007. čet. 20:44    Naslov: Citiraj i odgovori

Janis Joplin je napisao/la:
miris soli u nosnicama Wink

Okus soli na koži Very Happy Smile
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 18.10.2007. čet. 20:50    Naslov: Citiraj i odgovori

Medo je napisao/la:
Najjače je kad dođeš na krajnju južnu točku, iako je teško u metar točno locirati koja je to točka, sve okolo more sa 3 strane, baš nekako sablasno...

Doduše, takav je osjećaj po zimi i oblačnom vremenu, nisam nikada išao tamo ljeti zbog gužve, iako sam samo 15-ak km odande.

Bas na tom mjestu sam jednom, za vrijeme ogromnih valova, otisao do samog ruba..stjene su supljikave tako da sam se drzao za rupe..
Valovi su udarali u stjenu i letjeli po 5+m u zrak i padali odozgora po meni..
E! ..ludnica!! skace od srece

..naravno, tolika kolicina vode pokusava te povuci za sobom
..da sam uletio u more, mislim da bi me prvi val razbio o stjenu Zujo
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Ekologija Vremenska zona: GMT + 02:00.
1, 2  Sljedeća
Stranica 1 / 2.

Forum(o)Bir:  
Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.