Zemljani Zemljani
Košnica puna ljubavi

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Konji
1, 2, 3  Sljedeća

Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Životinje
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
chiril stipsa

PostPostano: 20.10.2007. sub. 00:29    Naslov: Konji Citiraj i odgovori

jedna tema posvecena konjima...
izrazito ih volim, imao sam priliku nauciti relativno dobro jahati, savrsene zivotinje... u likovnoj umjetnosti, pored zena, jedni od najkompleksnijih motiva.
ali pitanje je sada:
dali se jahanje konja protivi njihovim pravima s obzirom da su uklonjeni iz svoga prirodnoga stanista i strpani u boxeve kako bi ih mi izjahivali, natjecali se s njima ili kako bi nam sluzili za razno razne terapije?
koliko je to pravedno i koliko se to kosi s pravima zivotinja?
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku Posjeti Web stranice MSNM
Medo

PostPostano: 20.10.2007. sub. 00:38    Naslov: Re: konji Citiraj i odgovori

chiril stipsa je napisao/la:
jedna tema posvecena konjima...
ali pitanje je sada:
dali se jahanje konja protivi njihovim pravima s obzirom da su uklonjeni iz svoga prirodnoga stanista i strpani u boxeve kako bi ih mi izjahivali, natjecali se s njima ili kako bi nam sluzili za razno razne terapije?
koliko je to pravedno i koliko se to kosi s pravima zivotinja?

Nisam jahao na konjima (na magarcu da Very Happy, kad sam bio mali), no čisto logički gledano, težina patnji koju dožive konji zbog jahanja je minorna u odnosu na patnje životinja recimo u farmskom uzgoju, no da mu je baš svejedno, ne bih rekao, neka patnja sigurno postoji, barem mala.

Ako ništa drugo, razlog protiv bi nam mogao biti kako nam nije prirodno jahati na drugoj životinji, već imamo svoje noge koje nam služe za hodanje/trcanje.

Osim toga, za jahanje na konjima moraš imati neku opremu, tako da je i to umjetna intervencija, stavljanje na konja različitih predmeta koji mu prirodno nisu potrebni...

Neko lagano jahanje je najmanje zlo, mnogo gore je njihovo korištenje za utrke i sl., dakle forsiranje da postižu njima neprirodne napore na koje sami nikada ne bi pristali.
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku
Medo

PostPostano: 20.10.2007. sub. 00:41    Naslov: Citiraj i odgovori

Već kad sam spomenuo magarca, oni su nam nekada (mislim na svoju familiju) koristili za obradu zemlje, a u istu svrhu ljudi su koristili druge životinje pa i konje. Znam, danas je to samo u teoriji jer imamo mehanizaciju, ali i po tom pitanju se može raspravljati o etičnosti.
[Vrh]
chiril stipsa

PostPostano: 20.10.2007. sub. 00:44    Naslov: Citiraj i odgovori

teorije jahaca koji su relativno upoznati s pravima zivotinja jesu da su pitomi konji koji zive u konjickim klubovima, imaju svoje vlasnike koji ih timare vole i maze i paze, da oni zude za energijom i da je njima veselje dana kada ih se ide jahati i to sto je konj veci, zdraviji i snazniji on je veseliji kada mu u box udje gazda s sedlom... to sam se i sam osobno uvjerio... to mi je malo mutno i nemam odgovore na to. neznam dali biti za ili protiv...
[Vrh]
Medo

PostPostano: 20.10.2007. sub. 00:54    Naslov: Citiraj i odgovori

teorije jahaca koji su relativno upoznati s pravima zivotinja jesu da su pitomi konji koji zive u konjickim klubovima, imaju svoje vlasnike koji ih timare vole i maze i paze, da oni zude za energijom i da je njima veselje dana kada ih se ide jahati

Da, samo je pitanje gdje je tu granica, sigurno postoji točka gdje konju užitak prelazi u mučenje, a bojim se da ljudi često prouzrokuju prekoračenje te granice.
[Vrh]
chiril stipsa

PostPostano: 20.10.2007. sub. 01:08    Naslov: Citiraj i odgovori

Medo je napisao/la:
teorije jahaca koji su relativno upoznati s pravima zivotinja jesu da su pitomi konji koji zive u konjickim klubovima, imaju svoje vlasnike koji ih timare vole i maze i paze, da oni zude za energijom i da je njima veselje dana kada ih se ide jahati

Da, samo je pitanje gdje je tu granica, sigurno postoji točka gdje konju užitak prelazi u mučenje, a bojim se da ljudi često prouzrokuju prekoračenje te granice.

da, i st obi bio zakljuvak na poslijetku? ipak smo protiv jahanja? i preferiramo divlje konje u prirodi?

sto misle drugi?
[Vrh]
Medo

PostPostano: 20.10.2007. sub. 01:26    Naslov: Citiraj i odgovori

da, i st obi bio zakljuvak na poslijetku? ipak smo protiv jahanja?

Ja da.

i preferiramo divlje konje u prirodi?

U biti da, kao i sve druge životinje.
Isto tako je čovjek vezao za sebe i pse, mačke i mnoge druge pripitomivši ih.
Obrnuti proces neće ići preko noći.

sto misle drugi?

Trenutno zzz .
Pričekat ćemo do sutra.
[Vrh]
Janis Joplin
Gost

PostPostano: 20.10.2007. sub. 10:29    Naslov: Citiraj i odgovori

Ja sam osobno jahala nekoliko puta, samo jednom bez opreme. Mrzim to što vlasnik konja mora stalno biti pokraj. Sjećam se jednom alkoholičara koji je vukao svoju kobilu za grivu (?) i udarao ju dlanom. to nikako nije u redu i to nije ljubav. To je samo alkohol i hvalisanje jednog seljačine na nekom sajmu.
Dakle, iste te večeri, to je bilo u Sunji (slučajno sam se tamo našla) ovo ljeto (fotke sam izgubila) barem 200 konja, sada ne zanm točno procjeniti, bilo je tamo u boxevima na hladnoći, pod nekim jadnim krovom, a oni na krajevima nisu mogli oči sklopiti od svjetla jer su bili kraj ulične rasvjete koja im je točno u oči udarala. zatim, tih nekoliko dana, pod tim seljačkim zabavama, nije bilo spavanja jer su organizatori puštali lošu glazbu, a vlasnici konja su glasno pričali (alkohol), a djeca i balani su zadirkivali konje... ja sam fotografirala bez blica.
npr. Karlovački dani piva koje mrzim radi prevelike buke, loše glazbe i miješanje (loše) glazbe, organiziraju svake godine barem nekoliko konja. i sada oni stoje dolje, tako na obali Korane 10 (+još koji) dana, navečer gusta vlaga, magla, hladnoća (iako se radi o kraju kolovoza), a konji od rano ujutro pa do noćnih sati voze dičurliju... hrane ih šećerom i travom po kojoj su kenjali i mokrili karlovački fensi šmensi psi cijele godine, djeca ih svojim ljepljivim rukama žele dirati... a njima je dosta, sakrivaju se pod dobro osvjetljenim krovom, od buke, ako nisu svezani, sakrivaju glave jedni među drugima... i umorni su... a teta, njihova vlasnica, viče: ''Ajde, [robovsko ime konja, nijedno mi ne pada napamet], brže, daj...''... djeca prožaju ruke: ''Ja bi ovog... mama, ja bi ovog!''
Klinjo sjedne na konja, žena ga vodi 3 kruga, svaki put ista 3 kruga, a mali kopa nos i gleda, kao da je konj vidikovac.

Jahala sam jednom ponija, kao da će mu moja težina poviti leđa zauvijek dolje...
Ostalo su bili veći... (jedan i bez opreme) ja bih teti da se makne. Onda ga teta povuče, trzne se i da je čovjek, okrenuo bi očima... ali nitko za to ne pita. Jedan krug je bio (to su konji za rehabilitaciju) ... okrenuli smo se iza neke padine... on je sagnuo glavu kao da želi jesti travu. ''Daj, jedeš cijeli dan!'', teta ga je povukla. Drugi dio kruga bio mi je mrzak. I svaki puta kada sam to ponovila.

Znate one okice veličine irisa? Kada se sakrivaju pod onom kosicom? A kada je kosa u pletenici... koma, nema ništa seljačkije i primitivnije od pletenice (osim možda jednog sitnog pramena negdje sa strane, ali samo kod ljudi)... a bol koju netko zadaje dok te češlja...

Zaključak: svaka čast konjima, imaju čelične živce.
[Vrh]
Luna

PostPostano: 20.10.2007. sub. 11:10    Naslov: Citiraj i odgovori

Nisam nikad jahala konja i generalno sam protiv toga.
Ne znam jeste li bili kada u Eko Selu na onom ranču, gdje, između ostaloga, imaju i staju sa konjima koje _iznajmljuju za jahanje_?
Tamo (kao pretpostavljam i na sličnim mjestima) konjima je to _posao_. Cijelodnevno hodanje, nošenje tereta na leđima, na radost ljudi.
Trebali ste vidjeti tužne oči tih konja. Njihov bezvoljan hod. Došlo mi je da ih sve istrgnem od tamo i pustim da slobodno trče.
Još gora mi je upotreba konja za vuču kočije ili slično.
Najgori onaj bič kojim ih ljudi _potiču_ da trče brže.
Doživljavam to kao mučenje i iskorištavanje.

Što mislite o terapijskom jahanju?
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku Posjeti Web stranice
Janis Joplin
Gost

PostPostano: 20.10.2007. sub. 12:30    Naslov: Citiraj i odgovori

ja mislim da je dobro, na bilo koji način pomoći tim ljudima, prije svega djeci... mislim da životinje osjećaju da im pomažu... kao da su to njihova vlastita djeca
npr. onaj moj Maksonja, on čim vidi male zekane, sav se razdraga, i srnu i sve.... i malu djecu... to je valjda zato što nikad nije imao svoju....
ali strogo sam protiv dupina u zarobljeništvu, prije svega jer oni max žive 20 godina, jedu mrtvu ribu i ne služe se svojim najrazvijenijim osjetilom... mislim da bi ljudi trebali poraditi da ''imaju'' dupine, ali u pravom pravcatom moru, gdje je sol prava i gdje nema ograda i tako pomažu djeci... nažalost, na suhom je teško bez ograda postiće nešto, jer ceste i kuće su posvuda... iako, mislimd a bi trebao biti veliki prostor i to sve prekriveno travom, a ne blatom, što je primjer u jednom konjičkom klubu kraj mog stana... iako, postoje ta neka eko sela... no, ni tamo se ne ponašaju dobro prema njima: vidjela sam kako jahač uvodi konja u rijeku gdje je dno neravni kamen... što nije dobro za njihova kopita, iako mislim, da ako bi bilo možda zemljano dno ili neki pijesak, da bi bilo jako korisno u ljetne dane, da SAMI uđu u vodu, bez tjeranja
[Vrh]
miumiu

PostPostano: 20.10.2007. sub. 13:37    Naslov: Citiraj i odgovori

teorije jahaca koji su relativno upoznati s pravima zivotinja jesu da su pitomi konji koji zive u konjickim klubovima, imaju svoje vlasnike koji ih timare vole i maze i paze, da oni zude za energijom i da je njima veselje dana kada ih se ide jahati i to sto je konj veci, zdraviji i snazniji on je veseliji kada mu u box udje gazda s sedlom... to sam se i sam osobno uvjerio... to mi je malo mutno i nemam odgovore na to. neznam dali biti za ili protiv...

Zamisli da te netko stavi u lance u mračni podrum, pa da te s vremena na vrijeme izvede da se istrčiš van. Sigurno bi se svaki put jako veselio. Rolling Eyes
[Vrh]
miumiu

PostPostano: 20.10.2007. sub. 15:41    Naslov: Citiraj i odgovori

Luna je napisao/la:
Što mislite o terapijskom jahanju?

Ja sam neko vrijeme volontirala tamo pa mislim da mogu procijeniti. Tamo su konji večinom stariji ili s nekom nesavršenošću ili ožljedom tako da nisu iskoristivi kao vrhunska naprava za jahanje. Mnogi konji su tako spašeni iz klaonice*. Oni jesu iskorištavani da bi se pomoglo ljudima, ali mislim da ti konji nisu mogli u životu bolje proći. Ljudi koji tamo rade su puni ljubavi za te životinje, a i djeca koja dolaze na terapiju ih obožavaju. Terapija zaista pomaže toj djeci, što zbog fizičkog dijela i činjenice da savladavaju neku vještinu, što od odnosa s ljudima, konjima, psima i mačkama (uglavnom udomljeni, dolutali) koje tamo također žive dosta dobro, slobodni su i dobivaju dosta pažnje.
Tako je bar bilo kad sam ja bila tamo. Prošlo je nešto godina.

* Naime konj kad više ne postiže dobre rezultate u sportu često završava u klaonici.
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 23.11.2007. pet. 00:17    Naslov: Citiraj i odgovori

[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 14.12.2007. pet. 18:27    Naslov: Citiraj i odgovori

[Vrh]
Miss Dalloway

PostPostano: 15.2.2008. pet. 22:09    Naslov: Citiraj i odgovori

dugo vremena sam volontilara u udruzi MOGU. to je za djecu s posebnim potrebama, stvarno posebna, istinski dobra i neiskvarena djeca....puno im pomaze to jahanje, stvarno povoljno utjece na njih. a konji su bili dobro ocuvani, pazilo se na njih i dobivali su puuuuuuuuuuno ljubavi. nikakvi mracni podrumi, lanci i slicno. no, jednog dana dallas (jedan konj od 5 godina) se razbolio, i morali su ga ubiti da nebi zarazio sve druge. sjecam se da nisam imala snage poslije toga otici tamo, a stvarno sam zavoljela svu djecu tamo. stvarno mi je bilo strasno placko
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Životinje Vremenska zona: GMT + 02:00.
1, 2, 3  Sljedeća
Stranica 1 / 3.

Forum(o)Bir:  
Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.