Zemljani Zemljani
Košnica puna ljubavi

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Đolić Livada
Prethodna  1, 2, 3  Sljedeća

Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Vrtlarski dnevnici
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
ogi
Site Admin

PostPostano: 22.2.2012. sri. 19:21    Naslov: Citiraj i odgovori

RozaGroza je napisao/la:
Mi smo isto uzeli voćke od g. Veića, Prezadovoljna sam, uzeli smo nekih 70 sadnica, sadili muž i ja 10 dana ubili se od posla

respekt
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku Posjeti Web stranice
RozaGroza

PostPostano: 22.2.2012. sri. 20:14    Naslov: Citiraj i odgovori

he he to je bila avantura, zadnjih 5-6 smo doslovce nabacali u rupu, zabili kolac bez pažnje i zatrpali padajući s noga. Trebalo je naime sve rupe iskopat u skroz glinastoj zemlji, znate kako je u Slavoniji. Napravit kolce koje smo radili od svojih drva, i sve to sa bebom od 7 mjeseci...kad se sad sjetim kako smo to sve odradili stvarno ne mogu vjerovat da se sve primilo! Very Happy
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 22.2.2012. sri. 20:22    Naslov: Citiraj i odgovori

Zašto 10 dana a ne 20 ili 30? Smile

Promjer i dubina rupa? Gnojivo?
[Vrh]
Drug Mile

PostPostano: 22.2.2012. sri. 22:05    Naslov: Citiraj i odgovori

RozaGroza je napisao/la:

Kuća izgleda super! Sam je gradiš? Dobro bi nam došlo par savjeta pa mogu bit slobodna da te udavim preko pp-a kad bude?

Svakako, pitaj što god želiš. Mogu ti i slike poslati, kako je išla gradnja.

RozaGroza je napisao/la:

Nego, nisam stigla pročitati, jesi uspio napraviti onakvu ogradu kakvu si pokazao na prvoj strani?

Ne. Pokazalo se da treba jako dobar materijal za to i jako puno vremena. Imao sam tonu kolaca duljine par metara, i debljine kao ruka ili nešto tanje. To nije moguće savijati. Osim toga, i najmanja neravnina kolca potpuno onemogući lijepo formiranje. Počeli smo brat i ja to savijati, ali brzo odustali. Napravili smo rijetku ogradu, pričvrstili po 5 horizontalnih kolaca na svaki stup, i to je išlo super brzo. 100m ograde u jedan dan. Uz ogradu je posađena kupina pa bi na ljeto trebalo to malo zazeleniti, poslati ću sliku kako izgleda kad bude.

Imam drugu ideju za ogradu, ali to je tek ideja. Ostalo mi je dosta sadnica johe. Ona je super susjed svim biljkama jer fiksira dušik. Posadio bih po jednu uz svaki stup ove ograde, pa pokušao formirati "belgian fence", google ima bezbroj slika.
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku
RozaGroza

PostPostano: 23.2.2012. čet. 09:03    Naslov: Citiraj i odgovori

Mi Johe imamo na bacanje! Jel se reznice uzimaju klasično? Gledali smo tu živu ogradu od Johe i Ivovine, Ivovina je Alder, i za to kažu da je mrak za žive ograde, ajd pliz ako imaš neke korisne linkove o tome linkaj ih tu jer krečemo u građenje ograde u manje od mjesec dana pa da ispitamo sve mogučnosti. Naš veliki problem je taj što smo u šumi, vidi se i na slici, ta šuma je prepuna divljih svinja, srna, jelena, zečeva, fazana, ma svega! I moramo vrt super ograditi, a kako smo ipak "klinci s mora" i nismo vidjeli 5 divljih svinja u životu dok se nismo upustili u ovu avanturu, ta ograda nam je najvažniji strateški potez Smile We're in war LOL iako brijem da ove godine ide nešto samo da sačuva vrt a preko zime ćemo onda posvetiti više pažnje tome da bude kvalitetna i za oko ugodna.

Ps: slike step by step gradnje kućice bi bilo super da nam pošalješ!! palac

Ogi imali smo deadline za sadnju jer smo morali u Dubrovnik poslom, a moj muž je bez imalo sumnje u moj razum prepustio naručivanje sadnica meni, kad je to stiglo čupo si je kosu sa glave!
[Vrh]
RozaGroza

PostPostano: 23.2.2012. čet. 09:07    Naslov: Citiraj i odgovori

ogi je napisao/la:
Zašto 10 dana a ne 20 ili 30? Smile

Promjer i dubina rupa? Gnojivo?

Rupe otprilike dubine 45-60 cm promjera 40-60 cm ovisno o veličini korijena. Na dno 1 šalica stajskog gnoja (gnoj star 10 godina, melem!!) na to malo zemlje sa vrha tla, pa sadnica, još zemlje do cjepišta ili dokle ti logika nalaže, kolac, vezivanje, lagano utabanje, i moliš Boga da uspije Smile Tako smo mi, sigurna sam da postoje puno bolji načini.

PS: svrdlo je zakon za slavonsko tlo, to smo skontali tek nakon 20-30 rupa koje smo iskopavali motikom i lopatom i rukama na kraju. Kupili svrdlo kao ajde da provamo, i ostatak rupa iskopali u rekordnom roku.
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 23.2.2012. čet. 09:34    Naslov: Citiraj i odgovori

Šteta što niste mogli u miru napraviti sadnju ali glavno da ste uspjeli Smile
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 23.2.2012. čet. 12:41    Naslov: Citiraj i odgovori

Koje ste sorte odabrali i zašto baš njih (kako ste se odlučili)?
[Vrh]
Drug Mile

PostPostano: 24.2.2012. pet. 11:10    Naslov: Citiraj i odgovori

RozaGroza je napisao/la:
Gledali smo tu živu ogradu od Johe i Ivovine, Ivovina je Alder, i za to kažu da je mrak za žive ograde, ajd pliz ako imaš neke korisne linkove o tome linkaj ih tu jer krečemo u građenje ograde u manje od mjesec dana pa da ispitamo sve mogučnosti.

Ne znam puno o tome, za sad mi se dvije varijante motaju po glavi. Na jednom ću mjestu isprobati taj belgian fence:
http://www.cultivatinglife.com/Making-a-Belgian-Fence.html

Na drugom mi raste lijeska na divlje uz rub parcele, pa ću pokušati s "hedge laying", recimo ovako:
http://www.youtube.com/watch?v=06TBXAMKCf4

Mislim da je ova druga bolja kao zaštita od divljih svinja jer je popunjeno sve do tla, dok je prva vjerojatno bolja protiv srna jer može biti nekoliko metara visoka. I jedna i druga mi se sviđaju jer ne traže skupu investiciju, a trajnije su od klasičnih drvenih ograda zato jer su žive.

Možda se čak može napraviti kombinacija oba stila, to bih baš probao jer mene ugrožavaju i svinje i srne. Posaditi johu svakih 3 m ili tako nešto, pa donje grane savijati skroz do tla i ispreplitati oko susjednih joha. Gornje grane orezivati da se formira prozračna, visoka ograda.

Poslao sam ti mail sa slikama gradnje kućice, nema ih puno nažalost.
[Vrh]
RozaGroza

PostPostano: 24.2.2012. pet. 18:36    Naslov: Citiraj i odgovori

Dobila sam Mile hvala, otpisala sam ti.

Ovu belgijsku ogradu planiram napraviti sa mladim jabukama. Imam neke jabuke koje su preblizu ribnjaku pa ću ih povezat da mi ovako rastu kako bi ih lakše brala. Nisam preoduševljena sa tim jer volim da stablo bude stablo (drugačije je kad je to joha, ljeska itd za ogradu) ali tako ću jedino sačuvat ljetinu.

Ogi iskreno posadili smo toliko toga da se ne sječam više točno, znam da smo posadili one (ja ih zovem) kanadske jabuke, onda vinagradarske breskve, uglavnom Mirko je rekao da su to sve stare sorte koje smo uzeli, i puno smo slušali njega i radili po njegovim sugestijama.
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 24.2.2012. pet. 19:23    Naslov: Citiraj i odgovori

Znači niste se previše opterećivali sortama, za razliku od mene Very Happy
[Vrh]
zzzzzujalo

PostPostano: 25.2.2012. sub. 02:39    Naslov: Citiraj i odgovori

RozaGroza je napisao/la:
(ja ih zovem) kanadske jabuke

je to fakat ime sorte ili...?

baš sam danas pitala mamu kak nam se zove jabuka pa je to rekla. zbog naziva pretpostavih da je to neka uvozna sorta (iako je starije drvo), no ako su vaše od Veića onda je nešto ipak autohtonije?
[Vrh]
RozaGroza

PostPostano: 25.2.2012. sub. 09:39    Naslov: Citiraj i odgovori

A ja ih tako zovem jer ih je moja none tako zvala Smile
to su ove

Nema finijih jabuka od tih!
[Vrh]
zzzzzujalo

PostPostano: 25.2.2012. sub. 20:39    Naslov: Citiraj i odgovori

a ne, nasa "kanada" je skroz drugih boja/oblika.
moram se sjetit poslikat plodove u jesen pa istrazit makar nikad ne stigne dozorit do kraja, sam popada sve. no da ne idem u offtopic, tnx na fotki Smile
[Vrh]
RozaGroza

PostPostano: 26.2.2012. ned. 09:52    Naslov: Citiraj i odgovori

Smile

Naša baš ovako izgleda, s tim da je rumeni dio manje rumen, ali brijem da je to tako radi slike.

Pretpostavljam da su neki od vas već čuli za Proenneke-a, ja sam ga danas otkrila http://doliclivadabb.blogspot.com/2012/02/richard-louis-dick-proenneke-alone-in.html

Predobra priča, proguglajte.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Vrtlarski dnevnici Vremenska zona: GMT + 02:00.
Prethodna  1, 2, 3  Sljedeća
Stranica 2 / 3.

Forum(o)Bir:  
Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.