Zemljani Zemljani
Košnica puna ljubavi

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Drug Mile
Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća

Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Vrtlarski dnevnici
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Luna

PostPostano: 4.1.2012. sri. 11:26    Naslov: Citiraj i odgovori

Mile, da li si ikako obrađivao zemlju prije stavljanja malča i kojom brzinom se sloj malča stanjuje, ragrađuje? Da li je taj 'ispodmalčni' dio ( Very Happy ) onaj na kojem ćeš ujedno i saditi povrtne kulture?
Razmišljam od ove godine staviti vrt pod trajnu stelju. To bi mi uštedilo barem 1/2 vremena (ako ne i više) koje inače provodim u vrtu.
Pokušavam procijeniti koliko bi mi trebalo materijala za stelju na razini jedne (vrtlarske) sezone. Smile
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku Posjeti Web stranice
Drug Mile

PostPostano: 4.1.2012. sri. 13:20    Naslov: Citiraj i odgovori

Ta zemlja nije nikad prekopana, samo se godinama kosilo radi sijena za stoku. Prije stavljanja sijena trava je bila visine 15-20 cm. Samo sam ju poklopio sa sijenom koje sam pokosio na većoj livadi. Livada površine oko 3000 m2 mi je bila dovoljna za oko 400 m2 budućeg vrta. Da je godina bila vlažnija i da sam mogao pokositi 2 puta, pokrio bih nešto veću površinu.

Stelja je na početku bila debela do pola metra, onako rahlo nabacano. Sleglo se na nekih 15-20 cm, a ne mogu procjeniti kojom brzinom se razgrađuje jer je trebalo prvo izmjeriti kad se slegla, pa onda nakon par mjeseci.

Da, to je taj dio koji ću koristiti za povrtnjak. Ispočetka nisam namjeravao, nego sam htio samo ugušiti korov jer su tu mlade voćke i grmovi. Jedan dio sam otkrio kad sam kopao vrtno jezerce, i vidio da je zemlja savršena za sadnju bilo čega. Rahla, crna, vlažna, a stelja u svim stupnjevima raspada. Očekujem da će preko zime, onako pokriveno snijegom, to vrlo brzo biti razgrađeno.

Zapravo sam u strahu da će mi na proljeće ponovno početi rasti korov, počeo sakupljati lišće u šumi i pokrivati, ali me omelo loše vrijeme i kasnije snijeg. Tako sam konačno došao do zaključka da zemlja jednostavno moli da se tu nešto posadi. Šteta je propustiti priliku.
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku
Luna

PostPostano: 4.1.2012. sri. 23:04    Naslov: Citiraj i odgovori

Šteta da se ne posadi, da Smile
Ajd javljaj kako ti ide sa steljom, jesi li je morao nadopunjavati i sl.....Ja planiram staviti malč na cijeli vrt kroz mjesec dana (ili dva, ovisno o temp) pa bih direktno tako sijala, jer neću imati vremena čekati da se stelja raspadne do humusa.
Po literaturi (i info s neta) sam računala da treba cca 1,5 kg malča na 1 m2 površine. Za debljinu stelje cca 20 cm prije slijeganja.
[Vrh]
Drug Mile

PostPostano: 8.4.2012. ned. 13:24    Naslov: Citiraj i odgovori

Počinjem (koliko vrijeme dopusti) raditi na privlačenju života u svoj vrt. Nije da nedostaje, usred šume sam, nitko od susjeda ne uzgaja ništa na veliko, nitko ne prska otrovima, itd. ali mislim da se ipak može napraviti nekoliko sitnica koje bi bile od interesa i za biljni/životinjski svijet, i za mene. Recimo vidim da su skoro svaki stup ograde i voćkice koje sam posadio lagano pokakane od ptica. Očito su ove "postaje" dobro došle pticama u patroliranju livadom.

Jučer sam napravio "hotel za pčele", koji ću objesiti na jedno staro stablo, nadam se da će pomoći u oprašivanju.

Nastavljam ovo proljeće raditi na jezercu, a još ću po livadi na više mjesta ukopati recimo staru kadu i sl. posude, jer mi se trenutno čini da jedino vodene površine jako nedostaju u mom kraju. Super su za insekte, vodozemce, pojilište za ptice...
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 8.4.2012. ned. 13:47    Naslov: Citiraj i odgovori

Upravo prolazi cvat mojih trešnja u Zagrebu, pčela je bilo jako malo, svaki dan sam pratio i ni jednom nisam vidio više od 5 pčela
Sjećam se da je prije bio cijeli roj na njima koji bi zujao kao helikopter

Ovo je odlična ideja palac
[Vrh]
Drug Mile

PostPostano: 19.4.2012. čet. 20:14    Naslov: Citiraj i odgovori

Otkrio buduću gredicu. Mjestimično je sijena bilo jedva za malo pograbljati, drugdje ga je još bilo dosta. Očito je ona mjera od oko pola metra rahlog sijena bila baš taman, gdje je bilo manje, prebrzo je strunulo i korov je provirivao. Sve skupa, nije bilo puno korova, praktički gola rahla zemlja.

Iskopao jarak uz gredicu, kao stazu za hodanje. Tako sam dobio sredinu gredice u visini koljena, lakše se saginjati. Postavio sam staze da stoje horizontalno (prate konture inače nagnutog terena) u nadi da će zadržavati kišnicu koja bi inače tekla nizbrdo.

Izvadio paketiće sjemena koje sam pripremio zimus. U svakom je mix kojim sam planirao pokriti 50-ak kvadrata.

U kanti, to izgleda ovako:

Kako je nemoguća misija ovo sjeme ravnomjerno razvući na 50 m2, dodao sam par šaka perlita i dobro izmješao.

Super je bilo ovu mješavinu raširiti po gredici. Još dodao bob, slanutak i luk.

Pokrio gredicu, i tako jednu po jednu... do sad 4. Imam još jedan dan posla.
[Vrh]
Drug Mile

PostPostano: 19.4.2012. čet. 22:20    Naslov: Citiraj i odgovori

Ovo je višnja za kojom su očito srne lude. Prošle su joj godine dva puta pojele krošnju, i cijelo ljeto je bila bez ijednog lista, nisam je htio iskopati samo radi neke lude nade da je ipak živa. Nisam ju ni zaštitio od zeca, dok sam sve ostalo zamotao prije zime. I gle, kako se bori za život Smile

Ovo je jedna od jabuka koje sam sadio jesenas. Kako sada izgleda, primile su se sve do jedne. I jabuke, i kruške, breskva, marelice, šljiva, sve! skace od srece

Oskoruša. Prve su potjerale lišće, vidi kakvu krošnjicu imaju dok ostale voćke tek pupaju.

Jedan od eksperimenata. Na slici su dafina (lijevo) i kesten (desno). Ono iza njih je samo štap Smile Posađeni u istu rupu, dafina bi trebala pružati zaštitu kestenu dok je mali. I jedan i drugi su tek napupali. A vidi se i s kakvim kamenjem imam posla kad sadim voćke, ovdje lopata ne služi ničemu, samo kramp i kasnije ručno prčkanje po krhotinama kamena.

Maline i kupine koje će nadam se napraviti zelenu ogradu...

Aronija. Baš mi se sviđa grmić, nadam se da će plodovi biti jestivi.

Ribizl.

Ovako ograđujem teren gdje graniči sa šumom. Kako ima puno ovih grmova, raskrčim sve što je duboko u mom prostoru, a oni koji se nađu na međi, zasiječem svaku granu i prelomim je do tla. Tako ostaje živa, rana zaraste i meni ostaje trajna ograda.

A ovdje se smjestio hotel za pčele, u krošnju stare kruške. Nadam se da će pronaći stanare.
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 19.4.2012. čet. 23:00    Naslov: Citiraj i odgovori

Drago mi je za voćke, čuvaj ih palac

Kaj ti je to perlit?
[Vrh]
Drug Mile

PostPostano: 19.4.2012. čet. 23:21    Naslov: Citiraj i odgovori

ogi je napisao/la:

Kaj ti je to perlit?

Neki prirodni materijal vulkanskog podrijetla, ima ga u sjemenarnama. Mislim da se miješa sa zemljom da bude rahlija i da bolje zadržava vodu, tako nešto. Meni je došlo super kao marker na crnoj zemlji.
[Vrh]
Luna

PostPostano: 22.4.2012. ned. 21:10    Naslov: Citiraj i odgovori

Mile, pa kod tebe je prekrasno! Smile

To si zastirao gredicu steljom odmah nakon sjetve?

Sviđa mi se ograda, volim nepravilne oblike Smile
[Vrh]
Drug Mile

PostPostano: 22.4.2012. ned. 22:26    Naslov: Citiraj i odgovori

Luna je napisao/la:

To si zastirao gredicu steljom odmah nakon sjetve?

Sviđa mi se ograda, volim nepravilne oblike Smile

Hvala, kod mene je sve nekako nepravilnog oblika Razz

Zastirao sam odmah nakon sjetve. Drugačije ne mogu, taj vrt mi je daleko od kuće a poslovni plan nepredvidiv. Tako se može dogoditi da 2-3 tjedna ne odem u vrt. Bolje da je pokriveno. Ako nešto ne nikne kroz stelju, druge godine neću ni sijati. Jedino je stelja negdje deblja, negdje tanja, neplanirano, jednostavno je tako bilo materijala, pa možda saznam koja debljina najviše odgovara za malčiranje. Ma sve je to učenje, i uživam u tome palac
[Vrh]
Luna

PostPostano: 23.4.2012. pon. 08:48    Naslov: Citiraj i odgovori

Drug Mile je napisao/la:
Tako se može dogoditi da 2-3 tjedna ne odem u vrt. Bolje da je pokriveno.

Ja sam radila sjetvu prije skoro 1,5 mj i još nisam stavila stelju oko niknulog. Krenuti ću tek ovih dana, oko biljaka koje su 'stasale' Very Happy
[Vrh]
SilveK

PostPostano: 26.4.2012. čet. 09:37    Naslov: Citiraj i odgovori

Super napreduješ Smile Ideja za odradu mi je fenomenalna palac
[Vrh]
Drug Mile

PostPostano: 28.4.2012. sub. 21:04    Naslov: Citiraj i odgovori

Kupusnjače pod onim malčem proklijale, 10 dana od sjetve Wink Pogledati ću jedan dan malo bolje, da vidim kako ostalo stoji. Zapravo većinu sjemenja neću više ni naći...
[Vrh]
Drug Mile

PostPostano: 20.5.2012. ned. 22:36    Naslov: Citiraj i odgovori

Kod mene svašta nešto niče po vrtu. Ima i korova, ima i onoga što očito nije ali ja ne prepoznajem dosta toga. Izgleda da baš stvari koje poznajem, tipa salate ili mrkve, nije niknulo. I poljski miševi mi izgleda dolaze na objed redovito. Malč je posvuda izbušen, a vidim da su ispljuvali vani ono što im se nije svidjelo. Recimo bob sam kupio u sjemenarni, pa je umočen u nešto crveno. E pa miševi izgleda našli svaki, ogulili ga, pojeli ono unutra a koricu izbacili na površinu. Tako na dosta mjesta nalazim crvenu ljuskicu od boba.

Za sada luk najbolje raste. I najbrojniji je, i prvi je potjerao kroz malč. Pola sam zasadio tako da sam samo pobacao lukovice na zemlju i vilama nabacio sijeno preko njih. Dio sam stvarno sadio, ubadao lukovice u zemlju, tek toliko da ih pokrije, i onda porio malčem. Sad se ne vidi razlika, svugdje jednako raste. Očito nema ništa protiv da se samo pobaca po zemlji. Vidit ću kad bude berba, je li stvarno tako.

Ovo dolje bi valjda bio slanutak, i nekakva kupusnjača? I jedan mali luk, i malo korova. Ma ova divlja sjetva me tako veseli, kad ne znaš gdje će što niknuti smijeh2
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Vrtlarski dnevnici Vremenska zona: GMT + 02:00.
Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća
Stranica 5 / 6.

Forum(o)Bir:  
Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.