Zemljani Zemljani
Košnica puna ljubavi

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Drug Mile
Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća

Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Vrtlarski dnevnici
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
SilveK

PostPostano: 13.6.2011. pon. 01:19    Naslov: Citiraj i odgovori

Dobrodošlica i od mene Smile
Dud je voće i mog djetinjstva, nekad je i u mom kraju bio toliko prisutan, a pred par godina, kad sam ga odlućčila nabaviti za svoj vrt, jedva sam ga našla. Nabavila sam zasad crni, bijeli je još u planu Smile Ali kojeg li veselja ove godine kad sam nabrala par bobica s stabalca duda, neprocijenjivo.
Ideja šumskog vrta mi je nešto čime se i ja bavim ove godine, kupila sam 2 parcele baš za to. palac
Tvoja zemlja i lokacija su predivni, mogu si zamisliti spokoj koji se osjeća u takvom mjestu, daleko od civilizacije. Love
Kako je situacija s medvjedima? Bila sam prošle godine u Crnom lugu i mnogo su mi se mještani žalili na medvjede, pogotovo kako im znaju po noći krasti mrkvicu iz povrtnjaka. Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku Posjeti Web stranice
Drug Mile

PostPostano: 13.6.2011. pon. 09:01    Naslov: Citiraj i odgovori

Hvala!

Problema s medvjedima i drugom divljači će biti, susjedima zna u jednoj noći čopor divljih svinja potamaniti sav krumpir koji imaju. Srne grickaju voćkice, meni su pojele vrhove višanja. Oporavile su se, potjerale nove vrhove, i opet su jednu pojeli. A navodno medvjedi imaju koridor kojim oduvjek prolaze baš preko mog terena.

Hehe, znači da ne hranim samo sebe nego i divljač, super.
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku
ogi
Site Admin

PostPostano: 13.6.2011. pon. 10:10    Naslov: Citiraj i odgovori

Drug Mile je napisao/la:
Hehe, znači da ne hranim samo sebe nego i divljač, super.

To je stav palac
[Vrh]
Drug Mile

PostPostano: 2.7.2011. sub. 14:43    Naslov: Nastavak radova Citiraj i odgovori

Slijedi nastavak uglavnom "građevinskih" radova kod mene, kako je moj vrt na vrhu brdašca, veliki problem mi stvara vjetar koji stalno puše (možda jednog dana to okrenem u svoju korist Smile...) pa se sad hvatam gradnje ograde. Ograda bi me trebala koliko-toliko zaštititi od divljači, ali prvenstveno mislim na vjetrobran. Pozabadao sam štapove na svakih 1.5m kao što se vidi iz fotke, i oko njih mislim plesti ogradu od istih takvih štapova. Žuto prikazuje među, ukupno 120m.

Nacrtao sam i jedno zamišljeno jezerce, imam u planu kišnicu s krova ove kućice puštati u jezero, da ne kupujem plastične spremnike za vodu. Kako je ovo sami vrh brda, a voćnjak je ispod toga, dovoljno će vjerojatno biti samo otvoriti ventil po potrebi i ispuštati vodu iz jezera kako bih zalio voćkice. Ali primarna namjena jezera će biti stvaranje vodenog biotopa, želim žabice i ribice, te nešto vodenih biljaka. Možda saditi brusnice na obali itd.

Na umu mi je gradnja ovakve ograde, jer za takvu jedino imam materijala. Sve drugo bih morao kupovati:

Materijal za ogradu bi trebao doći odavdje:

Imam punu šumu ovakvih kolaca, mislio sam prorijediti svaki grm, posjeći sve osim par središnjih, pa od tog materijala graditi ogradu. Mislim da ću to raditi kad odem na godišnji. A jezero će kopati ekipa kad organiziram roštiljadu, već pitaju kad će biti Smile
[Vrh]
Drug Mile

PostPostano: 4.7.2011. pon. 13:45    Naslov: Malciranje Citiraj i odgovori

U nedjelju sam se bavio malčiranjem. Susjed mi pokosio livadu (oko 3000 m2), sad sam to sakupljao i nosio u voćnjak. Zapravo nisam imao baš spretno rješenje, to sam stavljao na jednu veliku ceradu koju bih zamotao, bacio na leđa i tako nosio. Nisam još kupio tačke, ali očito će mi trebati. Mislio sam da mi neće puno stati u njih, i ne bi sigurno toliko koliko sam na leđima nosio, ali ipak bi bilo brže i lakše. Mislio sam možda kupiti tačke bez korita, pa napraviti od kolaca neku mrežu veće površine da mogu čim više sijena nakrcati. Ma iznenadilo me koliko je to sijena, radio sam cijeli dan bez prestanka i nisam riješio ni pola livade. Sad Ali me ujedno i veseli jer sam se bojao da ću imati premalo sijena. Smile

Malčiram nekih 500 m2 voćnjaka i za sad je debljina malča od 15-50 cm, kako gdje je ispalo. Računam da ću kad se malo slegne još tuda proći s jednim slojem, ili vidjeti gdje izbija korov pa samo tu dodavati sijeno.

[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 7.7.2011. čet. 23:47    Naslov: Citiraj i odgovori

Mile opasno zapeo Smile

Jel znaš koja iskustva ljudi sa malčiranjem voćnjaka?
[Vrh]
Drug Mile

PostPostano: 8.7.2011. pet. 07:48    Naslov: Citiraj i odgovori

ogi je napisao/la:

Jel znaš koja iskustva ljudi sa malčiranjem voćnjaka?

Ne, ali znati ću za par mjeseci jednoga Smile Ma dosta ljudi malčira povrtnjake, trebalo bi biti isto ili slično, samo sijeno ne smije dodirivati stabljike voćaka. A meni će ovo biti i povrtnjak, saditi ću povrće kroz malč. Za sad najviše razmišljam o lavandi, češnjaku, dragoljubu i dr. biljkama koje se koriste kao prevencija bolesti, a kasnije ću saditi sve kao u običnom vrtu. Privlači me da probam saditi krumpir pod malč (ne u zemlju nego na zemlju) kako to radi Ruth Stout. Ali zapravo bih htio da sve krene u smjeru višegodišnjih biljaka, samo moramo malo promijeniti prehrambene navike.
[Vrh]
prima

PostPostano: 9.7.2011. sub. 07:54    Naslov: Citiraj i odgovori

baš čitam o češnjaku kao višegodišnjoj biljci, posadiš jednom i kasnije samo vadiš

češnjak
[Vrh]
Drug Mile

PostPostano: 9.7.2011. sub. 13:14    Naslov: Citiraj i odgovori

Hvala prima, stvarno korisna informacija i baš ću probati, jedva čekam.

Našao sam se s Malusom i dobio sjeme kukuruza, a dobio sam i pregršt savjeta koji će dosta utjecati na daljnji razvoj mog vrta. Recimo spomenuo mi je Sorbuse, tj. Oskorušu, Jarebiku, Mukinju i Brekinju, i sad su mi na listi želja. Spomenuomi je i rasadnik Abies koji ih drži, a drži i sjeme koje dugo tražim, Caraganu Arborescens (Syberian Pea Shrub) i Hippophae Rhamonaides (Pasji trn). Tražim ih jer su jestive biljke koje se mogu formirati u živu ogradu i koristiti kao vjetrobran, a fiksiraju dušik pa su i u tom smislu poželjni susjedi u voćnjaku. U međuvremenu sam nabavio i posijao sjeme još jedne biljke ovih karakteristika, Dafine (Elaeagnus Angustifolia)

Nehotično sam napravio mali eksperiment s ovim sadnicama, ne znam koliko se vidi iz slike, nekoliko biljčica s lijeve strane je puno jače, veće, zelenije od ostalih. Kad sam sijao, kupio sam kupovni humus. Napunio sve posude, posijao sjeme Dafine, ali bilo ga je mnogo više nego posuda. U svaku sam tako posijao 2-3 sjemenke. Niknulo je skoro sve, pa sam rasadio u dodatne posudice. Nisam imao više kupovne zemlje, pa sam u nove posudice natrpao najobičnije vrtne zemlje, ovo crveno što se vidi na slici. I evo razlike u napredovanju, ispočetka su se biljčice jednako razvijale, a kasnije ove u vrtnoj zemlji sve bolje. Sad sam dodao vrtne zemlje u sve posude u kojima je bila samo kupovna zemlja, nadam se da će biti dovoljno, ali idu u vrt čim prije. Korijen imaju ogroman, pogotovo ove lijevo.
[Vrh]
Drug Mile

PostPostano: 10.7.2011. ned. 00:01    Naslov: Planovi za buduću sadnju? Citiraj i odgovori

Ovako idu moja razmišljanja što se tiče ostatka terena koji posjedujem. Uostalom ovo je teren:

Postojeći vrt je ono što sam nedavno malčirao. 1 i 2 je livada koju sam pokosio za sijeno. 3 je šumarak, tj. zapušteni dio terena koji je dosta strm i nepristupačan. Ostale parcele pripadaju susjedima ili državi.

1 je komad na kojem ću saditi žitarice, možda ne jedini. 2 bi trebao biti nekakav veliki šumski vrt. Ima par stvari koje želim postići na dvojci, i šumski vrt mi savršeno odgovara tom zahtjevu. Samo ne znam kako krenuti.

Volio bih na jesen posaditi barem par stabala, ali plan sadnje mijenjam neprestano zadnjih par mjeseci. Zato ću vjerojatno ići na sigurniju varijantu, krenuti s uređenjem rubnog područja. U svakom slučaju trebati će mi dobar vjetrobran oko terena, mislim na neku kombinaciju pasjeg (vučjeg) trna, karagane, elaeagnusa, sve bi trebale biti višestruko korisne biljke. Osim njih, baš bih volio imati pravi drvored uz cestu, prava stabla koja neće smetati ni susjedima ni meni. Tlo je po mojoj procjeni dosta plitko pa to sužava izbor. Znači volio bih stabla koja imaju čim više koristi za prirodu, za mene, a da mi ne donose neke velike nedostatke, recimo zasjene pola livade.

Što mislite o bagremu? Meni se sviđa iz više razloga, kao prvo dostupan mi je, odem u obližnji šumarak i iskopam 20 sadnica. Cvijeće je jestivo. Pčele ga vole, znači ima pozitivan utjecaj na prirodu, a ako budem ja držao pčele, mogu imati i malo bagremovog meda. Brzo raste, drvo vrlo korisno. Fiksira dušik, pa tako bazga često raste baš pod bagremom, a ja bih rado imao i bazgu. Ima rijetku krošnju i ne pravi jaku sjenu, znači pod njim mogu uzgajati bobičasto voće. Nedostatak, invanzivna je vrsta. Ako posječem jedno stablo, napraviti će mi desetke izdanaka posvuda po vrtu. Možda ovo nije nedostatak ako neću sjeći stabla, i ako u tom slučaju bagrem ne osvaja teren. Može li mi netko potvrditi, ako posadim 100m dug drvored bagrema i stabla ne diram, eventualno orezujem donje grane, mogu nastaviti kositi livadu kao i do sad i neću imati dodatnih problema?
[Vrh]
prima

PostPostano: 10.7.2011. ned. 07:31    Naslov: Citiraj i odgovori

Iz mog iskustva akacija (bagrem) je pre invazivna vrsta. Moja kuća je uz potok koji je potpuno obrastao akacijom-džungla stil, i stvarno ju je teško držati pod kontrolom, novi izdanci izbijaju po livadama i 50 m dalje od stabala-bez obzira što ju nitko ne siječe-mislim da se i sjemenom širi. Stvarno brzo raste, i u proljeće kad cvijeta je predivna i tada toliko pčela privuče da je danima njihovo zujanje dominantan zvuk, ali koliko vidim guši sve drugo. U stvari je ovdje problem što je neki biser prije 15-ak godina, posijekao sva stabla uz potok, a nakon toga se samo akacija oporavila, jer brže raste.
Ja u svom vrtu doslovno svakodnevno čupam izboje akacije, uz kupine to mi je jedini "korov", ostalo malč suzbija, njih ne.
Teren do mene je zadnji put pokošen prije 8 god., tada je to bila livada, sad je pola terena šuma akacije, a uskoro će i ostalo.
Još i ima trnje i zimi je najružnije stablo koje postoji. Meni ne pada na pamet da siječem postojeće, ali nikad ih nebi rasađivala.Možda je subjektivan dojam, jer sam stvarno u džungli akacije.
Kakva je tebi situacija tu u susjedstvu gdje ih ima, zar se ne šire okolo? žali li se itko?
[Vrh]
Drug Mile

PostPostano: 10.7.2011. ned. 19:42    Naslov: Citiraj i odgovori

Hvala prima, mislim da neću saditi bagreme.

Evo što sam našao na rubu livade i šume, molim pomoć oko identifikacije.

Ovo bi trebao biti drijen? Ako je, onda ću trebati dobre recepte za proizvode od drijena jer ih imam na svakom koraku.

Ovo je grančica jednog većeg, ali potpuno zaraslog stabla. Meni izgleda kao kruška, i stablo je kao kod kruške, samo su plodovi nekako mali, okrugli, možda 2 cm u promjeru. Ako naraste, onda je kruška. Ako ostane ovako malo, onda bi bila divlja kruška?

A ovo bi mogla biti brekinja? Ili nešto drugo?
[Vrh]
malus

PostPostano: 11.7.2011. pon. 13:29    Naslov: Citiraj i odgovori

Drug Mile je napisao/la:
Hvala prima, mislim da neću saditi bagreme.

Evo što sam našao na rubu livade i šume, molim pomoć oko identifikacije.

Ovo bi trebao biti drijen? Ako je, onda ću trebati dobre recepte za proizvode od drijena jer ih imam na svakom koraku.

Ovo je grančica jednog većeg, ali potpuno zaraslog stabla. Meni izgleda kao kruška, i stablo je kao kod kruške, samo su plodovi nekako mali, okrugli, možda 2 cm u promjeru. Ako naraste, onda je kruška. Ako ostane ovako malo, onda bi bila divlja kruška?

A ovo bi mogla biti brekinja? Ili nešto drugo?

Druže Mile,

Prva slika izgleda drijen, drenjak. Kod mene su bobice čak i kad su male izduženije.

Raste li grmoliko do 1,5 m ili ima i većih primjeraka. Kod mene ima biljke krkavine koja izgledom podsjeća na drijen, ali nije toliko visoka, i ima nekih malih razlika u listovima. Slike na netu nisu nešto za usporedit, pošto ovo kod mene izgleda slično drijenu ko jaje jajetu Smile

ali evo

http://www.google.hr/imgres?imgurl=http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d7/Koeh-120.jpg&imgrefurl=http://herbalism.bloger.hr/post/krkavina/1286237.aspx&usg=__jx9dyAwx_esDyk4SwzN2o1qhmeA=&h=590&w=443&sz=160&hl=hr&start=0&zoom=1&tbnid=q6Il3hwtqu05vM:&tbnh=143&tbnw=107&ei=-9waTr6tDsvusgam76SwDw&prev=/search%3Fq%3Dkrkavina%26um%3D1%26hl%3Dhr%26biw%3D1600%26bih%3D1044%26tbm%3Disch&um=1&itbs=1&iact=rc&dur=312&page=1&ndsp=48&ved=1t:429,r:7,s:0&tx=74&ty=68&biw=1600&bih=1044

2. Divlja kruška, pripremi se za peći rakiju Smile

3. Čini mi se da nije brekinja. Meni na slici, po listu, izgleda ko crveni glog.
[Vrh]
malus

PostPostano: 11.7.2011. pon. 13:41    Naslov: Re: Nastavak radova Citiraj i odgovori

Drug Mile je napisao/la:

Nacrtao sam i jedno zamišljeno jezerce, imam u planu kišnicu s krova ove kućice puštati u jezero, da ne kupujem plastične spremnike za vodu. Kako je ovo sami vrh brda, a voćnjak je ispod toga, dovoljno će vjerojatno biti samo otvoriti ventil po potrebi i ispuštati vodu iz jezera kako bih zalio voćkice. Ali primarna namjena jezera će biti stvaranje vodenog biotopa, želim žabice i ribice, te nešto vodenih biljaka. Možda saditi brusnice na obali itd.

Imam punu šumu ovakvih kolaca, mislio sam prorijediti svaki grm, posjeći sve osim par središnjih, pa od tog materijala graditi ogradu. Mislim da ću to raditi kad odem na godišnji. A jezero će kopati ekipa kad organiziram roštiljadu, već pitaju kad će biti Smile

Kako si planirao raditi jezero?
Jesi čitao o metodamo Sepp Holzera?
http://www.richsoil.com/sepp-holzer/sepp-holzer-permaculture.jsp

Jer ako samo iskopaš jamu, a tlo nije čista glina, ode voda u utrobu majčice zemlje....
Sepp Ima svoju metodu izrade jezera i par projekata van Austrjie, gdje ju je uspješno prakticirao.
Ukratko i pojednostavljeno ide ovako, iskopaš jamu za jezero, ako je veliko za bager, uvališ bager u nju i naliješ vode ili čekaš kišu i sa tom vodom u jami uznemiruješ zemlju 50-100 cm ovisi o sastavu tla (sa glinastijima pliće) i usput nabijaš sa kašikom bagera po podu i stranam jezera. NAvodno je to to, a on je to vidio i zaključio kad je gledao kako divljesvinje rade jame gdje se skuplja kišnica i kako je naprave vodonepropusnu.

Ako ideš drugim "klasičnim" ekološkim putem, bez poly linera, onda bi trebao za ove potrebe koristiti bentonit (tip gline) pomiješan sa zemljom iz iskopa u određenom omjeru u ovisnosti o sastavu tvoje zemlje.

Eto ja bi nešto od toga provao, ali nemam hrabrosti. Smile
[Vrh]
Drug Mile

PostPostano: 11.7.2011. pon. 14:08    Naslov: Citiraj i odgovori

Malus, moj drijenak je u visokim grmovima, nekoliko metara visine, bar ono što sam vidio. Posvuda su i samonikle biljčice 1-2 metra visine, ili skroz male, pretpostavljam da se radi o istoj sorti, samo trebaju izrasti.

Čitao sam dosta o Sepp-ovoj metodi izrade jezera, i razgovarao s ljudima koji su mu bili u posjetu. Meni se čini da se radi o odvajanju krupnijih i sitnijih čestica iz zemlje, ako se velika količina zemlje zamješa sa vodom koja tu stoji na dnu, onda se prvo sliježu krupnije čestice, koje tvore propusni sloj. Kasnije sliježu sve sitnije čestice, i na kraju one najsitnije naprave potpuno nepropusan sloj. Navodno Sepp najprije ukloni humus i pospremi ga, pa iskopa jamu, pa na dno jame vrati humusni sloj tla s kojim onda radi ovo odvajanje čestica.

Kod mene je pod tankim slojem zemlje pijesak, pa kamen. Nema teorije da to drži vodu. Bojim se da ako tu ubacim zemlje na dno, pa sipam vodu, kamen će sve popiti. Ne znam, treba probati. Ne znam na što ću naći kad počnem kopati.

Čitao sam o jednoj drugoj metodi koja me najviše privlači da probam, tzv. "glei" ili "gley", to se navodno koristi u Rusiji. Iskopa se jama kao za svako jezero. Onda se dno obloži debelim slojem organskog materijala, recimo sijenom, lišćem. Taj se sloj prekrije zemljom. Onda počinje anaerobna razgradnja organskog materijala, upravo ono što se u kompostištu ne smije dogoditi. Stvara se sluzava masa, "glei", koja se ponaša kao organska plastika, drži vodu bez propuštanja - vječno.

Probati ću ovo, zapravo mogu probati bilo kad, sijena imam, iskopam rupu metar sa metar i slijedim postupak. Ako nakon par mjeseci rupa bude držala vodu, onda imam rješenje za jezero.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Vrtlarski dnevnici Vremenska zona: GMT + 02:00.
Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća
Stranica 2 / 6.

Forum(o)Bir:  
Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.