Zemljani Zemljani
Ko筺ica puna ljubavi

FAQFAQ   Pretra緉ikPretra緉ik   萳anstvo萳anstvo   Korisni鑛e grupeKorisni鑛e grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Mal鑙ranje
Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljede鎍

Zapo鑞i novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Organski uzgoj op鎒nito
Prethodna tema :: Sljede鎍 tema  
Autor/ica Poruka
nelana

Pridru緀n/a: 11. 09. 2007.

PostPostano: 11.6.2011. sub. 15:36    Naslov: Citiraj i odgovori

u ovom 鑜anku iz biovrta pi箃e za mal鑙ranje, me饀 ostalima je dobro i li规e, pa mene zanima da li bi tu spadalo li规e iz 箄me? jer moja mama ima ba规icu odmah do 箄me pa da li bi li规e bilo dobro za to i u kojoj mjeri?
[Vrh]
Korisni鑛i profil Po筧lji privatnu poruku
ogi
Site Admin

PostPostano: 11.6.2011. sub. 23:06    Naslov: Citiraj i odgovori

nelana je napisao/la:
u ovom 鑜anku iz biovrta pi箃e za mal鑙ranje, me饀 ostalima je dobro i li规e, pa mene zanima da li bi tu spadalo li规e iz 箄me? jer moja mama ima ba规icu odmah do 箄me pa da li bi li规e bilo dobro za to i u kojoj mjeri?

Navodno 箄msko li规e 鑙ni kompost kiselijim pa vjerojatno i mal zemlju
E sad, da li 鎒 to odgovarati njenoj zemlji i vrstama koje uzgaja...
Mislim da ne mo緀 pogrije筰ti sa nekim razumnim koli鑙nama, ja bi probao

Mislim da je novi 鑜an, Rami, stru鑞jak za kompost pa mo綿a i o tome zna vi筫 palac
[Vrh]
Korisni鑛i profil Po筧lji privatnu poruku Posjeti Web stranice
SilveK

Pridru緀n/a: 04. 03. 2010.

PostPostano: 13.6.2011. pon. 00:59    Naslov: Citiraj i odgovori

Li规e iz 箄me je dobar materijal za kompostiranje, samo bi trebalo biti s mje筼vitog drve鎍, i po mogu鎛osti bez li规a hrata i oraha, radi tanina i juglona. I kako Ogi pi筫, takav je kompost blago kiseli, dakle odli鑑n ra azaleje, rododendrone, bobi鑑sto vo鎒 poput jagoda, borovnica i sl. A ako se 緀li smanjiti kiselost, dodaje se vapno.
[Vrh]
Drug Mile

Pridru緀n/a: 02. 06. 2011.

PostPostano: 16.6.2011. 鑕t. 20:51    Naslov: Citiraj i odgovori

Imam livadu prepunu svakakvog bilja, ali uglavnom obi鑞e samonikle trave. Tu sam posadio bobi鑑sto vo鎒 (nisam nikad preorao tu livadu niti 箃o sli鑞o). Imam jo jednu livadu nekoliko puta ve鎒 povr筰ne od prve koju 鎢 sada pokositi, trava je do struka. Sijeno 鎢 koristiti za mal鑙ranje ove prve livade. Nisam nikad to radio.

﹖o mislite, koliko staviti sijena kako bih sprije鑙o rast korova? Jer mislim da mi je preslabo mal鑙ranje najgora opcija, kad je 鑙sti travnjak mogu barem kositi, ali ako stavim debeli sloj sijena ali ne dovoljno debel, onda ne mogu kositi a imam i dalje problem s korovom. Zato bih radije stavio vi筫 nego treba, nego da stavim premalo. Ako stavljam sloj od jedno pola metra (do koljena) mislim da ne鎢 imati dovoljno za sve, ali nema veze, odgovara mi i da dio po dio 鑙stim od korova.

Dugoro鑞o, planiram ovdje uspostaviti 箄mski vrt, pa 鎒 prestati potreba za tako intenzivnim mal鑙ranjem, ali do tada sam mislio 鑙stiti pomalo zemlju od korova i kroz sijeno saditi razno korisno bilje koje bi s vremenom trebalo preuzeti prostor. No to je ve druga tema, za sada me samo zanima koliko da ja tog sijena stavim kako bih imao 鑙stu povr筰nu sljede鎖h 2 mjeseca, do sljede鎒 ko筺je i novog sloja mal鑑 koji ide na ovaj.
[Vrh]
SilveK

PostPostano: 17.6.2011. pet. 00:08    Naslov: Citiraj i odgovori

Koliko sam 鑙tala po literaturama, ne preporu鑑 se mal鑙rati u debljem sloju od 8 cm, jer tad mal po鑞e gu筰ti tlo i 箃etiti prirodnim procesima, ali nisam probala mal鑙rati u debljem sloju, pa ne mogu ni箃a tvrditi. Sjeno prije stavljanja svakako dobro prosu筰 palac
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 17.6.2011. pet. 00:21    Naslov: Citiraj i odgovori

SilveK je napisao/la:
A ako se 緀li smanjiti kiselost, dodaje se vapno.

Nadam se da postoji bolja metoda jer ova mi se ne 鑙ni u skladu sa organskim uzgojem
[Vrh]
Drug Mile

PostPostano: 17.6.2011. pet. 08:23    Naslov: Citiraj i odgovori

SilveK je napisao/la:
Koliko sam 鑙tala po literaturama, ne preporu鑑 se mal鑙rati u debljem sloju od 8 cm, jer tad mal po鑞e gu筰ti tlo i 箃etiti prirodnim procesima, ali nisam probala mal鑙rati u debljem sloju, pa ne mogu ni箃a tvrditi. Sjeno prije stavljanja svakako dobro prosu筰 palac

I ja sam to pro鑙tao na vi筫 mjesta, ali sam i 鑙tao da postoji tzv. clearance mulch, odnosno debeli sloj mal鑑 kojem je funkcija o鑙sititi zemlju za sadnju novih kultura. Navodno je manje 箃etan za zemlju od prekopavanja, a mo緀 biti i da ima neke nedostatke u odnosu na lagani mal. Ja 鎢 poku筧ti na jednom dijelu, pa ako se ne poka緀 dobro ne鎢 vi筫.

ogi je napisao/la:

Nadam se da postoji bolja metoda jer ova mi se ne 鑙ni u skladu sa organskim uzgojem

Mislim da ve鎖na bilja bolje podnosi lagano kiselo tlo od lagano lu緉atog, osim toga li规e se koristi u kompostu. Koliko znam, ispod crnogori鑞ih stabala ne raste ni箃a jer je tlo jako kiselo, ali ispod bjelogori鑞ih buja 緄vot. Ako se poru筰 stablo u mje筼vitoj 箄mi, odmah tu na 鑙stini krene sve 緄vo rasti, jer je dobilo svjetla, zna鑙 ne smeta mu 箃o 100 i vi筫 godina po zemlji pada li规e.

I ja 鎢 mal鑙rati li规em na jesen, i ne brinem se previ筫 oko kiselosti tla, ali ja imam 箄msko vo鎒 kojemu ionako odgovara takav mal.
[Vrh]
SilveK

PostPostano: 18.6.2011. sub. 00:41    Naslov: Citiraj i odgovori

ogi je napisao/la:
SilveK je napisao/la:
A ako se 緀li smanjiti kiselost, dodaje se vapno.

I meni je to nekako bilo odbojno na prvu pomisao, ali vapno je prirodni proizvod, nema tu kemije. A ne treba biti vapno, i drveni pepeo pove鎍va lu緉atost, tj smanjuje kiselost palac
[Vrh]
Drug Mile

PostPostano: 27.8.2011. sub. 23:56    Naslov: Citiraj i odgovori

Mal je star 2 mjeseca. Ispo鑕tka je bio oko pola metra debljine, sad je 10-ak cm. Korova gotovo da i nema, sijeno je bilo polo緀no na livadu koja nije nikad okopana pa mislim da je ovo prili鑞o dobro. Zemlja ispod mal鑑 je vla緉a, kad gurnem ruku pod sijeno, izvu鑕m blatnu, iako nije ki筫 bilo mjesec dana.

Jo uvijek razmi筶jam prekriti sve na jesen li规em, da pripremim za proljetnu sjetvu povr鎍.

E da, ovo na slici su grm ribiza i vi筺jica, sa餰ni proljetos. Nisam ih nikad zalio, a kako stvari stoje, ni ne鎢. Ograda je za kupinu, nadam se da 鎒 je druge godine prekriti.
[Vrh]
Drug Mile

PostPostano: 19.9.2011. pon. 12:48    Naslov: Citiraj i odgovori

Mislim si ne箃o, ako mal ostane ovako debeo do prolje鎍, a ja bih rado da to bude tako, onda 鎢 imati problema sa sijanjem direktno u zemlju. Prvo sam mislio malo razgrnuti mal tu gdje sijem. A opet ne smijem previ筫, da ne izgubim prednosti koje mal pru綼. Pa razmi筶jam, da sakupim one cjev鑙ce 箃o ostanu kad se potro筰 vc papir, ubodem ih kroz mal, i ubacim sjemenku u svaku cjev鑙cu. Tako bih sljede鎖h dana znao gdje sam sijao, ako ozna鑙m cjev鑙ce onda znam i 箃o sam sijao na to mjesto, sjemenka je istodobno u hladu i ima svjetlosti, okru緀na je debelim mal鑕m koji dr緄 vlagu i 箃iti od korova. To bih isprobao s puzaju鎖m biljkama, poput krastavaca, tikvica, bundevi i sl.

Morati 鎢 ponovno pro鑙tati 箃o pi筫 Ruth Stout, kako ona rje筧va problem sa sijanjem.
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 19.9.2011. pon. 12:54    Naslov: Citiraj i odgovori

Prije sijanja razmakne i kad poraste vrati nazad, nisam probao
[Vrh]
Drug Mile

PostPostano: 19.9.2011. pon. 13:33    Naslov: Citiraj i odgovori

ogi je napisao/la:
Prije sijanja razmakne i kad poraste vrati nazad, nisam probao

Probati 鎢! I jednu, i drugu, i tre鎢 varijantu. Tre鎍 bi bila sjetva pomo鎢 duge cijevi. Mislim da sam negdje vidio kako tip tako sije 緄tarice, ima cijev duljine mo綿a 1,5m, donja strana koso odrezana. Zabije ju u zemlju, ubaci sjeme kroz gornju rupu, izvu鑕 cijev i zabode na sljede鎒 mjesto. Mislim da 鎢 morati malo preraditi ideju, recimo formirati vrh cijevi poput lijevka. Tako da kad udarim 箃apom po mal鑥, da ga razmakne, dovoljno da kasnije komadi zemlje ostane izlo緀n suncu.

Nemoj se 鑥diti 箃o toliko "kemijam", tra緄m na鑙n da u jednom danu posijem parsto kvadrata vrta, i da se biljke uspiju razviti bez zalijevanja, i da nemam okopavanja, plijevljenja itd. Vjerujem da je mogu鎒, samo moram na鎖 najbolji na鑙n.
[Vrh]
zizi

Pridru緀n/a: 30. 12. 2011.

PostPostano: 30.12.2011. pet. 14:44    Naslov: Citiraj i odgovori

Po箃o u mom kraju nema sjena razmi筶jam se o mal鑙ranju morskim algama.
Ima li netko iskustva?
[Vrh]
Luna

PostPostano: 30.12.2011. pet. 15:06    Naslov: Citiraj i odgovori

zizi je napisao/la:
Po箃o u mom kraju nema sjena razmi筶jam se o mal鑙ranju morskim algama.

Ne, ali nije li morskim algama prirodno tlo morsko dno? Ne znam da li bi tlu na kopnu (svojim raspadanjem) datle adekvatne hranjive tvari.
[Vrh]
Drug Mile

PostPostano: 30.12.2011. pet. 15:32    Naslov: Citiraj i odgovori

Ja bih radije preporu鑙o 緄vi mal nego branje algi i transport do vrta. Znam dasu alge popularno gnojivo, ali ako ih treba prati od soli, pa ako treba potro筰ti vrijeme na sakupljanje, prekrivanje tla njima itd. ne izgeda mi ba kao prakti鑞o rje筫nje. S druge strane sijanje lucerke, djeteline, goru筰ce i sl. mo緀 u trenu prekriti zemlju, dobro je pognojiti i odr綼vati vla緉om, 鑙stom od korova, spremnom za sijanje ili sadnju povr鎍.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Zapo鑞i novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Organski uzgoj op鎒nito Vremenska zona: GMT + 02:00.
Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljede鎍
Stranica 3 / 7.

Forum(o)Bir:  
Ne mo緀 otvarati nove teme.
Ne mo緀 odgovarati na postove.
Ne mo緀 ure餴vati svoje postove.
Ne mo緀 izbrisati svoje postove.
Ne mo緀 glasovati u anketama.