Zemljani Zemljani
Košnica puna ljubavi

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Prežderavanje

Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Prehrana
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
chiril stipsa

PostPostano: 19.12.2008. pet. 19:51    Naslov: Prežderavanje Citiraj i odgovori

zanima me postoji li način (a zasigurno postoji) kako suzbiti količinu hrane, a prije svega glad.
oduvjek, cak i kada sam jeo meso, jedem velike kolicine hrane i brzo ogladnim. na svu sreću imam takav metabolizam da se nište pretjerano nemanifestira na težinu (genetski).

ima li tko kakav savjet? vec sam pricao s ljudima ali me zanima misljenje zemljana.

PS ako ova tema vec postoji molim admina da ju prebaci u drugi topics.
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku Posjeti Web stranice MSNM
ogi
Site Admin

PostPostano: 19.12.2008. pet. 21:27    Naslov: Citiraj i odgovori

Kad si gladan..jedi
Kad mislis da bi mogao jos malo..stani
Koliko ces dugo biti sit ovisi o tome sta jedes i sta radis
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku Posjeti Web stranice
Luna

PostPostano: 20.12.2008. sub. 00:45    Naslov: Re: prežderavanje Citiraj i odgovori

chiril stipsa je napisao/la:
jedem velike kolicine hrane i brzo ogladnim.

Probaj obratiti pozornost na 2 stvari:

- da piješ dovoljno tekučine/ vode;
- da jedeš hranu dobre nutritivne vrijednosti.

Osjećaj gladi (ako ne govorimo o "emocionalnoj gladi") se obično javlja kada:

- tijelu nedostaje vode;
- tijelu nedostaje (kvalitetnih) hranjivih nutrijenata.

Možeš jesti enormne količine hrane, ali ako je ona "prazna"/ junk, tijelo neće dobiti ono što mu treba - dovoljno iskoristivih nutrijenata (amino, vitamina, minerala itd) i stalno će ti slati signal da je (i dalje) gladno. Ne zato što nisi dovoljno pojeo, već zato što nisi pojeo dovoljno onih stvari koje mu trebaju. Ideja je u kvaliteti, ne u kvantiteti. Probaj izbjegavati "praznu hranu" poput peciva, šečera, rafiniranog, obrađenog, a povećati udio integralnih žitarica, povrća (što više sirovog) , voća....
Signal gladi tijelo šalje i kada mu (samo) nedostaje tekučine. Probaj, kada osjetiš da si gladan, prvo popiti (2 čaše) vode. Ako si i dalje gladan - onda jedi.
Ali, jedi što kvalitetnije možeš. Smile

(p.s - imaš "zahvalan" metabolizam Very Happy )
[Vrh]
chiril stipsa

PostPostano: 20.12.2008. sub. 11:20    Naslov: Re: prežderavanje Citiraj i odgovori

ogi je napisao/la:
Kad si gladan..jedi
Kad mislis da bi mogao jos malo..stani
Koliko ces dugo biti sit ovisi o tome sta jedes i sta radis

Luna je napisao/la:

Probaj obratiti pozornost na 2 stvari:

- da piješ dovoljno tekučine/ vode;
- da jedeš hranu dobre nutritivne vrijednosti.

Osjećaj gladi (ako ne govorimo o "emocionalnoj gladi") se obično javlja kada:

- tijelu nedostaje vode;
- tijelu nedostaje (kvalitetnih) hranjivih nutrijenata.

Možeš jesti enormne količine hrane, ali ako je ona "prazna"/ junk, tijelo neće dobiti ono što mu treba - dovoljno iskoristivih nutrijenata (amino, vitamina, minerala itd) i stalno će ti slati signal da je (i dalje) gladno. Ne zato što nisi dovoljno pojeo, već zato što nisi pojeo dovoljno onih stvari koje mu trebaju. Ideja je u kvaliteti, ne u kvantiteti. Probaj izbjegavati "praznu hranu" poput peciva, šečera, rafiniranog, obrađenog, a povećati udio integralnih žitarica, povrća (što više sirovog) , voća....
Signal gladi tijelo šalje i kada mu (samo) nedostaje tekučine. Probaj, kada osjetiš da si gladan, prvo popiti (2 čaše) vode. Ako si i dalje gladan - onda jedi.
Ali, jedi što kvalitetnije možeš. Smile

(p.s - imaš "zahvalan" metabolizam Very Happy )

da, ali stvar jest u tome, istina jest da jedem i junk hrane ali jedem i bogatije stvari, istina je da nebrinem previse oko kvalitete obroka kad sam ozenjen menzom jos neko vrijeme ali tako je oduvjek. sumnjam da se oduvjek ne hranim dovoljno dobro nikad pa da sam uvjek gladan. jer to je osjecaj nakon svakog obroka.

kada si rekla ˝emocionalna glad˝ mislila si na mentalnu ovisnost o hrani ili NA osjecaj kad su ti ˝oci gladne˝ pa uzmes dupli obrok kojeg na posljetku nemozes pojesti. jer to se meni cesto dogadja.

ljudi su govorili da treba savladati glad u glavi jer ona odasilje signal da si gladan iako to u biti nisi. a to mi se cini ko neki mukotrrpniji posao..

al dobri su vam savjeti, znaop sam da ce zemljani uistinu imati sto reci =)=)
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 20.12.2008. sub. 19:15    Naslov: Re: prežderavanje Citiraj i odgovori

sumnjam da se oduvjek ne hranim dovoljno dobro nikad pa da sam uvjek gladan. jer to je osjecaj nakon svakog obroka.

ljudi su govorili da treba savladati glad u glavi jer ona odasilje signal da si gladan iako to u biti nisi

Zelis reci da pojedes koliko stane i opet si gladan?! Pada u nesvijest
[Vrh]
breza

PostPostano: 20.12.2008. sub. 20:12    Naslov: Citiraj i odgovori

Pij zobeno mlijeko..Mene je činilo sitom kad sam mogla jesti samo juhice nakon operacije umnjaka palac
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku
filo

PostPostano: 20.12.2008. sub. 21:07    Naslov: Citiraj i odgovori

ja sam nakon jabuke sit ko prase
[Vrh]
chiril stipsa

PostPostano: 21.12.2008. ned. 04:53    Naslov: Re: prežderavanje Citiraj i odgovori

ogi je napisao/la:
sumnjam da se oduvjek ne hranim dovoljno dobro nikad pa da sam uvjek gladan. jer to je osjecaj nakon svakog obroka.

ljudi su govorili da treba savladati glad u glavi jer ona odasilje signal da si gladan iako to u biti nisi

Zelis reci da pojedes koliko stane i opet si gladan?! Pada u nesvijest

ne nego jest stvar u prezderavanju, to znaci da se uvjek pojede vise nego stane. ako pojedem na knap onda sam vrlo brzo gladan.

mnogi su rekli i da se radi o tome da se zeludac rastegne pri tome te da on moze doci u red na odredjeni nacin postepenog smanjivanja obroka ali prvenstveno shvatiti da se glad moze suzbiti psihicki.
[Vrh]
Luna

PostPostano: 21.12.2008. ned. 16:30    Naslov: Re: prežderavanje Citiraj i odgovori

kada si rekla ˝emocionalna glad˝ mislila si na mentalnu ovisnost o hrani ili NA osjecaj kad su ti ˝oci gladne˝ pa uzmes dupli obrok kojeg na posljetku nemozes pojesti

Ne, to se zove hedonizam (pohlepa) Very Happy
Probaj ne vezati hranu uz emociju. Većina ljudi hranu doživljava kao "nagradu", a odricanje od nje kao "kaznu". Hrana ne bi trebala biti sredstvo/ nadomjestak za postizanje sreće/ ugode/ ispunjenosti/ utjehe/ zadovoljstva.
A repete uzmeš ne zato da bi suzbio glad, nego da bi bio sretniji - produžio trajanje ugode/ zadovoljstva.

Fiziološki uzrok toga sam objasnila u prvom postu. Emocionalni - nekoliko redova iznad. Moraš promijeniti razmišljanje na relaciji:
hrana = fino = ugoda/ ispunjenost/ zadovoljstvo na
hrana = hranjivo/ zdravo = namirivanje potreba organizma za hranjivim nutrijentima.
U pravu si, nije lagan posao.
[Vrh]
chiril stipsa

PostPostano: 21.12.2008. ned. 16:46    Naslov: Re: prežderavanje Citiraj i odgovori

Luna je napisao/la:
kada si rekla ˝emocionalna glad˝ mislila si na mentalnu ovisnost o hrani ili NA osjecaj kad su ti ˝oci gladne˝ pa uzmes dupli obrok kojeg na posljetku nemozes pojesti

Ne, to se zove hedonizam (pohlepa) Very Happy
Probaj ne vezati hranu uz emociju. Većina ljudi hranu doživljava kao "nagradu", a odricanje od nje kao "kaznu". Hrana ne bi trebala biti sredstvo/ nadomjestak za postizanje sreće/ ugode/ ispunjenosti/ utjehe/ zadovoljstva.
A repete uzmeš ne zato da bi suzbio glad, nego da bi bio sretniji - produžio trajanje ugode/ zadovoljstva.

Fiziološki uzrok toga sam objasnila u prvom postu. Emocionalni - nekoliko redova iznad. Moraš promijeniti razmišljanje na relaciji:
hrana = fino = ugoda/ ispunjenost/ zadovoljstvo na
hrana = hranjivo/ zdravo = namirivanje potreba organizma za hranjivim nutrijentima.
U pravu si, nije lagan posao.

nebi reko da sam pohlepan bas i da imam problčem s adricanjem a to u biti nemogu reci ni za jednog vegana. ja sam jedan od onih koji su bili vegetarijanci i uzivali u cokoladama, u sirevima koji su im bili fetish, sto raznovrsnije. u trenutku sam ih prestao jesti, dapace, odrekao se cokolade i kolaca niti imam potrebe jesti veganske kolace kao zamjenu unatoc mojoj prijasnjoj opsesiji. jer samshvatio da nisu potrebni pa niti treba zamjena. kao ni sir ni nista.

tako da nije dohrane nego do osjecaja sitosti.
vjerovatno to stvara taj problem jer tome robujem.
[Vrh]
miumiu

PostPostano: 22.12.2008. pon. 01:55    Naslov: Citiraj i odgovori

Probaj postiti: po jedan dan, baz hrane. Samo voda, eventualno zeleni čaj bez ikakvih dodataka. Post kod mene suzbija pohlepu za hranom, pa sam nakon toga sposobna zaista uživati u vrlo malim najjednostavnijim obrocima.
Inače, primjetila sam da što manje jedem, manje sam gladna i što manje jedem imam više energije. Npr. kad sam išla na pilates najbolje mi je išlo ako sam došla jako gladna.
Nemoj ovo shvatit predoslovno. Treba nekad nešto pojest, najbolje u više manjih obroka dnevno. A post prakticirat jednom ili dvaput mjesečno.
[Vrh]
chiril stipsa

PostPostano: 22.12.2008. pon. 03:16    Naslov: Citiraj i odgovori

miumiu je napisao/la:
Probaj postiti: po jedan dan, baz hrane. Samo voda, eventualno zeleni čaj bez ikakvih dodataka. Post kod mene suzbija pohlepu za hranom, pa sam nakon toga sposobna zaista uživati u vrlo malim najjednostavnijim obrocima.
Nemoj ovo shvatit predoslovno. Treba nekad nešto pojest, najbolje u više manjih obroka dnevno. A post prakticirat jednom ili dvaput mjesečno.

ovo mi se svidja, ideja posta. uzet cu to u obzir kao jedno od rjesenja.
[Vrh]
rakiaxena_031

PostPostano: 23.12.2008. uto. 18:51    Naslov: Citiraj i odgovori

http://www.makronova.com/fullpage.aspx?pageID=71&cmsID=44 sretno!!!!!!!!!!!
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 23.12.2008. uto. 19:48    Naslov: Citiraj i odgovori

Dobro nam dosla Rakiaxena! Smile
[Vrh]
aspalatus

PostPostano: 30.12.2008. uto. 00:16    Naslov: Citiraj i odgovori

filo je napisao/la:
ja sam nakon jabuke sit ko prase

raw power palac
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Prehrana Vremenska zona: GMT + 02:00.
Stranica 1 / 1.

Forum(o)Bir:  
Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.