Zemljani Zemljani
Košnica puna ljubavi

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Novosti

Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Organski uzgoj općenito
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
pkristo

PostPostano: 29.12.2014. pon. 14:04    Naslov: Novosti Citiraj i odgovori

Što mislite o pristupu proizvodnji hrane bez direktne sunčeve svjetlosti (nego crvene i plave led diode daju svu potrebnu svjetlost/energiju za rast) i u zatvorenom i u kontroliranim uvjetima? Na prvi pogled ne zvuči nimalo prirodno, zar ne? No, s druge strane, ni mi ne živimo vani nego se sklanjamo u kuće i urede i zimi i ljeti i boravimo u temperiranim prostorijama i stavljamo mreže protiv komaraca i muha i služimo se umjetnom rasvjetom kad su dani kratki... Smatramo li sebe dijelom prirode? To ne smatramo prirodnim i smatramo kako bi biljke trebale biti podvrgnute i kiši i snijegu i suši i tuči i skakavcima i gljivicama plamenjače i puževima...jer to je prirodno. Ali za sebe imamo drugačije standarde. Proizvodnja hrane pod kontroliranim uvjetima (kakve ZAHTIJEVAMO za sebe) možda i nije toliko čudna i neprirodna, posebno ako uzmemo u obzir kako u tim uvjetima nema ni korova ni herbicida, ni nametnika ni pesticida ni gljivičnih oboljenja ni fungicida...prednosti su brojne. Ljudima je takav pristup donio puno duži životni vijek i bolje zdravlje...možda bismo trebali s manje kritike gledati na pokušaje "unapređenja" proizvodnje hrane, ako je konačni proizvod zdrav i koristan i omogućuje većem broju populacije pristup zdrav(ij)oj hrani uz manje troškove. U tom duhu, što mislite o ovom pristupu: http://www.cbsnews.com/news/making-nature-better/?ftag=YHF4eb9d17
Meni se pristup čini sasvim razuman i, ako je posljedica zdrava hrana za manje novca, načelno nisam protiv toga. Kako vi gledate na to?
E da: SRETAN BOŽIĆ! Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku
ogi
Site Admin

PostPostano: 29.12.2014. pon. 21:12    Naslov: Citiraj i odgovori

Da bi stvorio i održavao zatvoreni prostor, opremu i energiju trebaš resurse.
Potrebno je imati humus sa prirodnom ravnotežom svih oblika života koji se nalaze u njemu.
Zašto raditi skupu kopiju onoga što već imamo u prirodi?
Ne vidim kako bi to mogao biti jeftiniji i bolji način.
Da ne spominjem apokaliptični prizor većeg broja plastenika u prirodi.

Jedno je uzgojiti 1kg salate a drugo je što se u tih 1kg salate nalazi.
Npr. uzgajam rimsku salatu u Zagrebu i na selu, isto sjeme a razlika neusporediva u korist salate koja je rasla na selu.
Pretpostavljam da bi razlika između uzgoja pod LED rasvjetom i na selu bila još veća.

To možda ima nekog smisla za uzgoj malo salate zimi iako se zimi jede kelj koji se bere ispod snijega, kiselo zelje i druga zimska hrana.
Ako sam dobro shvatio, ti razmišljaš o uzgoju sve hrane na taj način?
Koliko bi bilo potrebno zatvorenog prostora i energije samo za uzgoj dovoljno kalorija za jednu osobu...

Sretan Božić! Smile
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku Posjeti Web stranice
pkristo

PostPostano: 30.12.2014. uto. 16:55    Naslov: Citiraj i odgovori

ogi je napisao/la:
Ako sam dobro shvatio, ti razmišljaš o uzgoju sve hrane na taj način?
Koliko bi bilo potrebno zatvorenog prostora i energije samo za uzgoj dovoljno kalorija za jednu osobu...

Sve hrane? Nemam pojma. Samo me zanima ekonomski učinak. Ako se na ovaj način dobije više organski uzgojene hrane jer nema potrebe za pesticidima, herbicidima, fungicidima i pužomorima i tko zna što još ne, a potrebna energija se može dobiti s panela na krovu (recimo ako se ovakva "tvornica" dobro ukopa u zemlju i dobro izolira od vanjskih utjecaja) i u načelu bude energetski održiva, te ako se nađe izvor nutrijenata (hidroponija - ribe prerađuju neku hranu i pretvaraju ju u gnojivo?) pa ovakav način rezultira jeftinijom, a zdravijom hranom/kalorijama - onda je moj stav: zašto ne?
Primjećujem dosta prednosti (nema štetočina). Treba vidjeti što je s energetskom bilancom i kako osigurati nutrijente. Na Zemlji je sve više ljudi. Hrana je još uvijek relativno jeftina, ali upitne kvalitete (pesticidi, herbicidi, umjetna gnojiva...). A kako će biti kad se broj ljudi udvostruči?
Zato mi je zanimljiv onaj ukopani staklenik o kojem smo već pisali i hidroponija, pa i ova ideja opisana gore. Ne zanima me proizvodnja "fancy" hrane u trenutku kad postiže najvišu cijenu (npr. možeš proizvesti jagodu u siječnju, i postižeš super cijenu, ali količina nutrijenata teži nuli...), nego me zanima možemo li unaprijediti proizvodnju hrane. Izbjeći nametnike, smanjiti potrebu za energijom po proizvedenoj kaloriji, imati proizvode sa što manje "-cida" tj. otrova u sebi i na sebi i sl.
Često kažemo kako je priroda savršena i idealna, a sami sebi gradimo klimatizirane kuće, odijevamo se umjesto da smo goli (kao druge životinje), puštamo glazbu kako bi se osjećali bolje...zašto to ne možemo, barem donekle, primijeniti i na biljke? I imati pozitivan učinak.
Ima li to smisla?

Zadnja promjena: pkristo; 5.1.2015. pon. 13:27; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 1.1.2015. čet. 17:27    Naslov: Citiraj i odgovori

Nema smisla ali moglo bi imati...

[Vrh]
pkristo

PostPostano: 27.2.2015. pet. 14:19    Naslov: Citiraj i odgovori

Proizvodnja hrane lokalno, u gradu koji zbog hladne klime mora uvoziti većinu hrane za svoje potrebe: http://www.theverge.com/2015/2/26/8112889/vertical-farm-wyoming-hydroponics-grow-food
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 27.2.2015. pet. 18:09    Naslov: Citiraj i odgovori

Meni je to bolesno Ne bu islo
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Organski uzgoj općenito Vremenska zona: GMT + 02:00.
Stranica 1 / 1.

Forum(o)Bir:  
Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.