Zemljani Zemljani
Košnica puna ljubavi

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Divlja sjetva
Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća

Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Organski uzgoj općenito
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
paradajz

PostPostano: 4.1.2012. sri. 19:57    Naslov: Citiraj i odgovori

Ako pokriješ sijenom, teško će ti proklijati zbog nedostatka svjetla...ili misliš nekako drugačije...
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku
ogi
Site Admin

PostPostano: 4.1.2012. sri. 21:06    Naslov: Citiraj i odgovori

paradajz je napisao/la:
Ako pokriješ sijenom, teško će ti proklijati zbog nedostatka svjetla...ili misliš nekako drugačije...

Kako onda klije iz zemlje? Wink

Za početak je dovoljna toplina i vlaga, kasnije svjetlost
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku Posjeti Web stranice
paradajz

PostPostano: 10.1.2012. uto. 14:32    Naslov: Citiraj i odgovori

Ma to mislim, kad tek izađe iz zemlje, prvih par cm je u sjeni...
[Vrh]
Drug Mile

PostPostano: 20.2.2012. pon. 22:14    Naslov: Citiraj i odgovori

Ovako idu moji planovi za divlju sjetvu. Najveći problem je naravno u određivanju broja sjemena, tj. razmaka među biljkama. Kako je moja želja da iskoristim u potpunosti prostor koji imam kako bi zemlja bila stalno pokrivena i tako se suzbijao korov, radio sam prilično komplicirane tablice, planove i sl Smile

Na kraju sam skicirao pravokutnik koji predstavlja 5 m2 mog vrta. Sve što posijem u tih 5 m2, kopirati ću na ostatak vrta. Dakle, sijem u rano proljeće sljedeće povrće (broj kaže koliko biljaka želim na svakih 5 m2):

bob x5
rajčica x2
kopar x2
pastrnak x30
cvjetača x2
neven x3
kadifica x2
rani kupus x2
cikla x3
salata x4
kelj x2
luk x30
korabica x2
celer x2
loboda x1
paprika x2
mrkva x200

Prema knjizi, to bi trebalo pokriti 5 m2. Uglavnom, ako bude pregusto, počupati ću, ako bude prerijetko, imam čime popunjavati. Nakon mjesec dana berem rotkvicu, nju nisam spomenuo ranije jer je toliko sitna i traje tako kratko da ne utječe na planove. Odlično popuni taj prvi mjesec. 2-3 tjedna kasnije, berem salatu. Na mjesto svake ubrane glavice posijem kasni kupus.

U 5. mjesecu praznine popunjavam s grahom, tu i tamo posijem kelj pupčar. Berem kopar i neven. Neven se jede, ali ja bih možda probao raditi kremu od cvjetova. Ne znam što ću s koprom, valjda ću do tada saznati Smile

U 6. mjesecu berem bob i mrkvu, u 7. kupus i ciklu. U praznine sijem raštiku. U 8. berem kelj, luk, korabicu. Rajčice i paprike bi trebalo biti kroz dulji vremenski period.

U 9. berem pastrnak i cvjetaču, ostalo ostaje za zimu. Negdje preporučaju sjetvu boba na jesen, ne znam odgovara li to u našoj kontinentalnoj klimi. Ako da, onda praznine popunjavam bobom.
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 20.2.2012. pon. 23:01    Naslov: Citiraj i odgovori

Daj se ne šali, pa nećeš valjda brojati sjeme za divlju sjetvu Shocked
Što školstvo napravi od čovjeka! Very Happy

294 biljke na 5m2?
Da svaka zauzima samo 10x10cm to je 100cm2 x 300 = 30.000cm2 ili 3m2

Mislim da se biljkama neće sviđati velika gužva, možda je malč ipak bolji smjer
[Vrh]
Drug Mile

PostPostano: 21.2.2012. uto. 09:20    Naslov: Citiraj i odgovori

Neki dan sam otvorio vrećicu sjemena kupusa (5g). Unutra je 2000 sjemenki! Pa što da radim s tolikim kupusom? Moram brojati, baš da smanjim gužvu. Bar prvi put, dok ne pretvorim broj sjemena u grame. Kasnije ću znati koliko grama kojeg sjemena mi treba.

Od tih 294 biljke, mrkva je 200. Ona po knjizi ide na svakih 5cm. To je preporuka za gradicu gdje je samo mrkva. Na gredici s lisnatim povrćem, ona zauzima prostor pod zemljom, salata iznad zemlje, pa je tako gužva manja nego gredica samo s jednom kulturom. Mrkvu mogu brati i mladu, zapravo to najviše i volim. Prije nego se razvije lisnato povrće.

Nije teško izbrojati sjeme. Isipam ga na stol, nožem poravnam da je u jednom sloju, i nožem formiram kvadratić od sjemena. Opet poravnam, da ne leži jedno na drugom. Onda izbrojim redove i stupce. Ako mi treba 200 sjemenki kupusa, procjenim 1/10 ukupnog broja, ostalo natrag u vrećicu.
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 21.2.2012. uto. 09:32    Naslov: Citiraj i odgovori

Ti kao da radiš hidroponiju Very Happy

Da pokušaš sa nekom mjericom?
Ono, jedna mjerica zelja, 10 mjerica mrkve....
[Vrh]
Drug Mile

PostPostano: 21.2.2012. uto. 23:35    Naslov: Citiraj i odgovori

ogi je napisao/la:
Ti kao da radiš hidroponiju Very Happy

Da pokušaš sa nekom mjericom?
Ono, jedna mjerica zelja, 10 mjerica mrkve....

Hehe, pokušati ću možda i s mjericom. Samo to bi morala biti stvarno mala mjerica. Ma na dobrom sam tragu. Iskreno, prije 10-15 dana sam imao ideju isipati sve vrećice koje sam kupio u zdjelu i promješati, pa to rasuti po vrtu. Pa znaš koliko bi to bilo sjemena? Valjda po jedno na svaki centimetar vrta Very Happy Sad bar kužim da to mora puno, puno manje. Nije uopće bitno hoću li pogoditi isprve pravu gustoću sjetve, bitno da zapišem koliko sam sijao, pa sljedeće godine korigiram.

Osim toga, brojanje sjemena radim zimi, kad ne mogu ništa raditi u vrtu. Ako to ne napravim sada, pa u proljeće napravim veliku grešku u gustoći sijanja, onda nisam uopće uštedio vrijeme. Ovako si mogu zimske dane kratiti pripremajući paketiće, recimo po jedan za svakih 5 ili 10 m2. Kad dođe vrijeme sjetve, samo otkrijem gredicu (dignem malč), raspršim sjeme i pokrijem gredicu. Sjetva neće trajati dulje od 10 minuta po gredici.
[Vrh]
Drug Mile

PostPostano: 21.3.2012. sri. 11:28    Naslov: Citiraj i odgovori

Ja sam svoje paketiće napravio. Ideja s mjericama se pokazala dobrom, tako sam sve super brzo pripremio. Napravio sam male mjerice od papira, onako uvrnuo na špic i zalijepio. Onda izbrojao ovo brojnije sjeme, recimo mrkvu, nasipao unutra i škarama odrezao mjericu točno do sjemena. Tako sam dobio mjericu na koju sam napisao mrkva - xxx (broj sjemenki), i to mi je mjera za 50 m2 vrta. Za prvih 50 m2 sam imao puno posla, za ostale skoro ništa jer samo nasipam u mjericu do vrha, nema brojanja.

Usput, gledam da je sutra noć bez mjesečine, nakon toga bi bilo idealno vrijeme za sjetvu jer je mjesečine sve više, pa time i ukupne sunčeve svjetlosti. Puni mjesec je 6. travnja. Ispada da bi ovaj vikend bilo dobro posijati povrće, samo je li prerano na kontinentu za sjetvu? Vidim da je oko Zagreba već krenula travica rasti, a kod mene u gorju je još sve uspavano, zato se dvoumim oko termina sjetve. Kako imam one paketiće, mogu svaki vikend posijati jedan pa moguću grešku smanjiti na minimum.
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 21.3.2012. sri. 11:51    Naslov: Citiraj i odgovori

Drug Mile je napisao/la:

Usput, gledam da je sutra noć bez mjesečine, nakon toga bi bilo idealno vrijeme za sjetvu jer je mjesečine sve više, pa time i ukupne sunčeve svjetlosti.

U ukupnom iznosu sunčeve svjetlosti na Zemlji, udio refleksije od mjeseca iznosi punih 0,00001% smijeh1
[Vrh]
Drug Mile

PostPostano: 21.3.2012. sri. 13:08    Naslov: Citiraj i odgovori

smijeh2

A očito nije u igri samo količina svjetlosti, nego i neki biološki ritam. Praćenje mjesečevih mijena je oduvjek povezano uz sjetvu i druge aktivnosti vezane za prirodu, pa sumnjam da je riječ o praznovjerju koje nitko nije uspio stoljećima raskrinkati. Npr. kažu da muškarcima brada brže raste u toj prvoj četvrtini. Da to nije istina, vjerojatno bi se netko samo nasmijao na to još prije 500 godina i ova praksa bi pala u zaborav. Ali do dan danas se tvrdi da biljke najbolje klijaju u prvoj četvrtini, da se najviše djece rodi u tom razdoblju, itd. Osobno sumnjam da može imati značajnog utjecaja na moj vrt, više će ovisiti o tome hoće li kiša pasti ili neće, ili hoće li biti mraza u svibnju, ali budući da su po mjesecu idealni dani za sjetvu ovaj vikend, a ja sam mislio to odraditi sljedeći, možda u znanstvene svrhe testiram oboje.
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 21.3.2012. sri. 13:18    Naslov: Citiraj i odgovori

Drug Mile je napisao/la:
Praćenje mjesečevih mijena je oduvjek povezano uz sjetvu i druge aktivnosti vezane za prirodu, pa sumnjam da je riječ o praznovjerju koje nitko nije uspio stoljećima raskrinkati

Zna se koje su znanstvene metode za dokazivanje teorija
U ovom slučaju nemamo ni teoriju a kamoli znanstvene dokaze
Možda je to dovoljan razlog za posumnjati
[Vrh]
zzzzzujalo

PostPostano: 22.3.2012. čet. 19:21    Naslov: Citiraj i odgovori

uvijek skeptik Razz

naša mrkva je već posijana prije koji dan ("klasičnom" metodom u gredice).
moja stara prati te mjesečeve kalendare, al ne znam kad je točno posijala.
[Vrh]
Drug Mile

PostPostano: 17.9.2012. pon. 10:01    Naslov: Citiraj i odgovori

Meni još uvijek niče povrće Shocked Evo sad su krenule mrkvice. Već ih ima za gricnuti, iako je većina još premala.

Zapravo, tek sad mogu reći da mi je vrt pun povrća. Čučnem na bilo kojem mjestu, i bez pomicanja naberem ciklu, luk, mrkvu, pastrnjak, rajčicu, krastavac... Sve raste jedno preko drugoga, jako je zanimljiva berba, ali i dalje ne mislim da je to najbolji način za sjetvu, previše vremena mi uzima traženje onoga što želim brati.

Došao sam do nekoliko zaključaka:
1. Ako bacim sjeme na zemlju i pokrijem sijenom, gotovo sve će izrasti. Kako još niče, ne mogu reći koja biljka se uopće nije pojavila, ali već na prvi pogled mislim da je jako malo kupusnjača.
2. Luk ne moram ukopavati u zemlju, samo pokriti sijenom, jednako je uspješan.
3. Krastavac i rajčica ne trebaju potporu, pužu po zemlji, obilno rađaju, plodovi su zdravi i vrlo ukusni. I jedan i drugi su dali maksimum baš u vrijeme suše, što je možda razlog što plodovi nisu propadali. Da su biljke bile u zraku, možda bi se osušile.
4. Rajčica je niknula samo tamo gdje zemlja nije bila malčirana.
5. Bob, slanutak, rotkvica i luk su odlično napredovali odmah nakon sjetve. Kupusnjače su proklijale i u vrijeme suše stale sa rastom, pa kasnije nastavile, sad kao da formiraju glave. Ostalo (sitnije) sjeme je jako zakasnilo sa klijanjem uopće, ali ipak proklijalo na kraju ljeta.
6. Vrt bez okopavanja, plijevljenja, zalijevanja i sl. definitivno uspjeva, jedino bi možda sve napredovalo malo brže da sam koji put zalio ili da nije bila takva sušna godina. Ali može se. Vrt bez zalijevanja može uspjeti!
[Vrh]
Luna

PostPostano: 17.9.2012. pon. 10:56    Naslov: Citiraj i odgovori

Mile, daj koju fotku, baš me zanima kako to kod tebe izgleda Smile
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Organski uzgoj općenito Vremenska zona: GMT + 02:00.
Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća
Stranica 5 / 6.

Forum(o)Bir:  
Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.