Zemljani Zemljani
Košnica puna ljubavi

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Ušarkica želi isto vrt :)

Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Vrtlarski dnevnici
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Ušarkica

PostPostano: 16.7.2009. čet. 12:14    Naslov: Ušarkica želi isto vrt :) Citiraj i odgovori

pozdrav ljudi....
imam poveći komad zemlje pored prirodnog jezerca koje nikad ne presušuje i željela bi na jesen posaditi nešto voćki, ali na eko principu...
sad ima korova koje bi trebalo počupati, preći sa onim velikim bagerom za prvi put pripremiti zemlju...i sad me zanima što nakon toga?
kada kopam jame za voćke, da li se odmah može krenuti sa bio kompostom i što je najbolje? htjela bi posaditi jabuke, kruške...živim u Istri..dakle, mediteranska klima....
hvala na odgovorima Smile
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku
ogi
Site Admin

PostPostano: 16.7.2009. čet. 13:48    Naslov: Citiraj i odgovori

Dobrodosla Ušarkica! Smile

Blago tebi...mozes napraviti navodnjavanje sa solarnim kolektorima i/ili vjetrenjacom

Ja se isto spremam na podizanje vocnjaka Smile

Mislim da je rupe najbolje kopati kad imas vremena i kad nije jako vruce Very Happy
Tamo gdje smrzava je dobro na jesen, onda je na proljece zemlja prhka

Ovisno o stanju zemlje i kolicini komposta ja bi stavio kompost cim prije
Korjeni vocka rastu siroko kao krosnja i sve ce to oni naci Smile
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku Posjeti Web stranice
Ušarkica

PostPostano: 16.7.2009. čet. 16:14    Naslov: Citiraj i odgovori

Hvala na dobrodošlici Smile
znači kompost mogu staviti po cjeloj njivi pa onda kopati jame za voćke ( je onda potrebno jos stavljati i u svaku jamu jos komposta)?
mislila sam ih kopati kad zahladi...sad je kod nas 35 u hladu Smile

kako mislis vjetrenjace i kolektore? za sto? kao neka energija pomocu koje bi mogla izvlaciti vodu iz jezera? ako si na to mislio onda smo slicno mislili jer i ja razmisljam kako da vodu iscrpim a da ne bude neki motor na benzin i slicno....ili pak cisterna koja bi posisala vodu...
usput...imas neke ideje ili linkove o tome? znam da puno pitam, al tome sluze forumi Smile dok sama ne nadjem nesto pametno....
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 16.7.2009. čet. 18:28    Naslov: Citiraj i odgovori

Mislim da je dobro staviti po cjeloj njivi ako imas puno komposta
Ja cu tako kod sebe, moja je zemlja u dosta losem stanju, moram probuditi zivot u njoj
Ove godine sam posijao djetelinu, ona je super za obnovu zemlje
Nije bas najbolje uspjela, dosta je slaba i druge trave ju guse
Ali s vremenom ce biti bolje, planiram ju imati trajno ispod vocnjaka

Mislim da je dobro staviti i u jamu ali kompost koji je odradio do kraja i ne previse

5.7.2009.

Da, mislim na obnovljive izvore energije Smile
Imamo dobar forum posvecen tome: http://www.e-vozila.com/forum/index.php
Slobodno se javi kad dojde vrijeme za vise info
[Vrh]
Ušarkica

PostPostano: 15.9.2009. uto. 20:47    Naslov: Citiraj i odgovori

samo da obavijestim da smo porezali sikaru, sad skupljamo lovu za vadjenje korijenja i panjeva..opet treba iskesirati par milja kuna pa je malo u stadiju cekanja sve....al cisto da se zna da san o vrtu napreduje Smile
do 11 mjeseca bi trebalo biti spremno za sadnju vocki...to kod nas u juznoj istri malo kasnije se sadi...hehe

također da se pohvalim da izradjujemo kompost....ako je netko to također radio, nek mi se javi da podjelimo iskustva...Smile

pozdrav i sretno sa uzgojem
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 15.9.2009. uto. 21:39    Naslov: Citiraj i odgovori

Odlicno! Smile

Kaj ce vam to bager raditi?

Imate neki stroj za usitnjavanje ( kompost )?
[Vrh]
Ušarkica

PostPostano: 15.10.2009. čet. 15:39    Naslov: Citiraj i odgovori

odustali smo od bagera....bili smo na seminaru o ekološkoj poljoprivredi i rekli su nam da je najbolje pustiti korijenje i rezati ono što izraste iz njih te da ce postepeno istrunuti a korisne stvari pustiti u zemlji...
kupili smo crvenu djetelinu pa cemo to posaditi da se poboljša zemlja ( sad nam je na anlizi)...
imamo i masinu za usitnjavanje za kompost...
napraviti cemo osim toga anaerobnog i jos aerobnih od ostataka posjecenih grana...
eto to je to Smile
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 15.10.2009. čet. 16:27    Naslov: Citiraj i odgovori

Ušarkica je napisao/la:

imamo i masinu za usitnjavanje za kompost...

Kakvu? Kak to ide u praksi? Buka, brzina....??

Trebao bi i ja tako nesto
[Vrh]
Ušarkica

PostPostano: 16.10.2009. pet. 18:30    Naslov: Citiraj i odgovori

Iz merkura, oko 1000kn...nije bucna kao sta smo mislili da ce biti s obzirom da smo citali na forumima kako je to glasno....idu grane ok unutra, ali kada smo stavljali vise lisca i morske trave se poceo gusiti...tako da je to malo bed bio jer je trebalo prvo sa grana maknuti lisce, bar vecinu....
ali to je stvarno super jer se te bakterije za kompost stvaraju bas na mjestu presjeka, tako da bi trebalo inace rucno usitnjavati sve ako zelis da ti bude ok...
dobili smo i neki plasticni pendrek s kojim cistis i guras grane da si ne otkines ruku... palac
[Vrh]
Ušarkica

PostPostano: 19.2.2010. pet. 01:17    Naslov: Citiraj i odgovori

update o vrtu Smile
na zalost nije sve islo tako glatko kao sta smo zamisljali, te eto nismo posadili vocke na jesen....ono sto smo ucili na seminaru o tome kako se panjevi ne cupaju vec samo rezu mladice mozda stoji ako se radi o nekim manjim kolicinama, ali ovo je bila zapustena suma zadnjih 100 godina i jednostavno nije moglo bez bagera Sad ( al zato imamo humusa Smile)
i tu su nastali problemi, od nestrucnosti bagerista ( jedan nam je iscupao 100 god. staru maslinu,a usto mu se pokvario bager pa je ulje procurilo Mad )
do ne/vremena....al evo, jucer smo konacno uspijeli povaditi vecinu panjeva, sada cekamo rodjaka da nam prvi i jedini put predje sa traktorom i preore ( jer se u ekopoljoprivredi ne ore, jel...al ovo je ipak extremni slucaj i ekopoljoprivrednici se slazu da se u takvim slucajevima treba jednom preorati a kasnije prepustiti posao prirodi)
al nismo mi ljencarili u medjuvremenu, osim onog prvog komposta, radimo i drugi na njivi koji jako lijepo napreduje...a kako i ne bi kada sakupljamo ne samo organski otpad ( nazicali smo i obje bake da nam skupljaju, a i moja frendica koja radi u vrticu nam skuplja kada klincima daju voce za uzinu), zatim soc od kave ( fundacu), i to odlazimo u cak 2 kafica koji nam ostavljaju talog pa tako u tjedan dana sakupimo par kila toga:) a oni misle vjerovatno da nismo bas normalni....zatim skupljamo lisce ( takodjer ga dosnosimo od svukuda, skupljamo u ogromne vrece za smece i stavljamo u kompost), zatim morske trave, otkose, aktivator u obliku onog gotovog biokomposta iz kauflanda... skace od srece
i zato su se lijepo slojevi poceli raspadati i pretvarati u crni humus...kad se malo okrene kompost, osjeti se toplina iz njega sto je znak da bakterije rade svoj posao, a i mnostvo glisti smo nasli sto je znak da ima puno toga hranjivog i da im je lijepo unutra....
osim toga okopavamo masline, rucno....kupili smo kubik i po ovcjeg/kozjek stajnjaka kojeg stavljamo oko maslina..rezemo ih, mazemo....i pripremamo za proljetnu sadnju povrca!
u planu je jos i nabava peradarskog gnoja....a mozda i koju vockicu posadimo, ako ne onda na jesen...
aha da, skoro sam zaboravila najbitnije, unajmiti cemo rasljara da nam pronadje vodu jer postoji velika mgucnost da je ima i to na maloj dubini, s jedne strane zbog onog jezerca, a s druge jer je susjed na 20m nasao povecu zilu..pa se i mi nadamo necemu slicnom Smile
pozdrav svima, slijedeci put cu staviti i neke slike...makar maslina ako ne bude vrt spreman! Smile
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 19.2.2010. pet. 17:45    Naslov: Citiraj i odgovori

Lijepo! Smile ..osim ono s uljem Shocked

Nisam siguran da ce biti moguce i kasnije bez strojne povrsinske obrade Very Happy
Mi smo prosle godine imali kukuruz na njivi i nakon njega smo posijali jecam
Da smo uklonili samo stabiljke, ne kuzim kako bi stavili jecam??
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    Zemljani -> Vrtlarski dnevnici Vremenska zona: GMT + 02:00.
Stranica 1 / 1.

Forum(o)Bir:  
Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.